Bir sanat nesnesi olan mücevherin teknolojik inovasyon bağlamında incelenmesi
Investigation of jewelry, an art object, in context of technological innovation
  1. Tez No: 828125
  2. Yazar: PINAR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİMEN BAYBURTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknoloji tarihi esasında insanlık tarihi kadar eskidir ve peş peşe yaşanan Sanayi Devrimleri ile hızlı bir gelişim göstermiştir. 4. Sanayi Devrimi olarak nitelenen Endüstri 4.0, telefon, bilgisayar gibi cihazların yanı sıra kişilerin ve nesnelerin internete bağlanarak birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle iletişim kurabilmesi anlamına gelen nesnelerin internetinin (IoT) teknolojik gelişime dahil olduğu süreç olmuştur. Güncelliğini koruyan bu süreçte ortaya çıkan giyilebilir teknolojiler, kullanıcıya ait kişisel veriler (kalp atım hızı, adım sayısı, yakılan kalori miktarı vs.) bir ağ bağlantısı üzerinden akıllı telefonlara ya da diğer bilgisayar sistemlerine aktarılabilmektedir. Çeşitli kullanım şekilleri bulunan giyilebilir teknolojiler giyim parçalarını, takılar ve aksesuarları (ceket, çorap, saat ve takılar vs.) kapsamaktadır. Bu araştırmada takı nesnesi olarak kabul edilen teknolojik inovasyonlar yani akıllı/dijital takılar uluslararası akademik literatür ve küresel dünya pazarı dikkate alınarak incelenmiştir. Akıllı takıların donanım ve tasarım özellikleri ortaya koyularak, işlevsel fonksiyonlarına değinilmiştir. Kullanıcı görüşlerine yer verilmiş ve akıllı takı-teknoloji pazarı ilişkisine ait bilgiler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of technology is actually as old as the history of humanity and has shown a rapid development with the successive Industrial Revolutions. Industry 4.0 which is described as the 4th Industrial Revolution, is a process which the internet of things (IoT) which means that phones and computers as well as people and objects can communicate with each other or with larger systems by connecting to the Internet has been included in the technological development. Wearable technologies that emerged in this up-to-date process can transfer personal data of the user (heart rate, number of steps, amount of calories burned, etc.) to smart phones or other computer systems via a network connection. Wearable Technologies with various uses include clothing items, jewelry and accesories (Jackets, socks, glasses, watches and jewelry, etc.). Inthis research, technological innovations that arae accepted as jewelry objects, namely smart/dijital jewelry, are examined by taking into account the international academic literature and global world market. The hardware and design features of smart jewelry are revealed and their functional functions are mentioned. User opinions were included and information opn the relationship between smart jewelry and techonology market was shared.