Examining the relationship between government size and unemployment: Evidence from economic community of west African states (Ecowas)
Hükümet büyüklüğü ile işsizlik arasındaki ilişkiyi inceleme batı Afrika devletleri ekonomik topluluğu Ecowas örneği
- Tez No: 828124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE GENÇ İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, 1991 ve 2021 yılları arasında Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nda hükümet büyüklüğü ile işsizlik arasındaki ilişkiyi inceliyor. Keynesyen teori temel alınmış ve ilişkinin doğasını tespit etmek için DOLS, FMOLS ve CCR panel eşbütünleşme teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan değişkenler işsizlik oranı, genel hükümet tüketim harcaması, hükümet yatırım harcaması, YDI, enflasyon, kişi başına GSYİH büyümesi ve nüfus artışıdır. Bulgular, ECOWAS bölgesinde hükümet büyüklüğü ile işsizlik arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, Keynesçiler tarafından sıkça savunduğu genişleyici mali politikaların ECOWAS'taki yüksek işsizlik seviyelerini çözmede etkili olmadığını göstermektedir. Aslında sonuçlar, hükümet büyüklüğü genişledikçe işsizlik oranının da yükselme eğiliminde olduğunu öne sürmektedir. Ancak hükümet yatırım harcaması ile işsizlik arasındaki ilişki negatiftir, yani daha büyük bir hükümet yatırım harcaması işsizliği azaltma olasılığını artırmaktadır. Nüfus artışı güçlü pozitif bir ilişki gösterirken, YDI, Enflasyon ve kişi başına GSYİH büyümesi zayıf ilişkiler göstermektedir. Buna karşılık, hükümet büyüklüğü ile işsizlik arasındaki ilişki WAEMU bölgesinde negatif iken WAMZ bölgesinde pozitif bir korelasyon göstermektedir. Hükümet yatırım harcaması, YDI, enflasyon, kişi başına GSYİH büyümesi ve nüfus artışı, WAEMU ve WAMZ bölgeleri karşılaştırıldığında zayıf ve kesin olmayan ilişkiler göstermektedir. Sonuç olarak, ECOWAS bölgesindeki hükümetler işsizlik sorunlarına çözüm bulmak için hükümet büyüklüklerini azaltmayı ciddi olarak düşünmelidir. Ayrıca, hükümetlerin yükselen işsizlik oranlarını dizginlemek için ek bir araç olarak gereksiz hükümet tüketim harcamalarını işgücüne dayalı kamu yatırımlarına yönlendirmeye öncelik vermek ve ekonominin kritik sektörlerine yönelik yatırımı teşvik etmeyi amaçlayan stratejileri aktif bir şekilde izlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the relationship between government size and unemployment in the Economic Community of West African States between 1991 and 2021. The Keynesian theory was used as the basis, and panel cointegration techniques of DOLS, FMOLS, and CCR were employed to ascertain the nature of the relationship. The variables used in this study were unemployment rate, general government consumption expenditure, government investment expenditure, FDI, inflation, GDP per capita growth, and population growth. The findings reveal a statistically significant positive relationship between government size and unemployment in the ECOWAS region. This indicates that expansionary fiscal policies, often advocated by Keynesians, are ineffective in addressing the high levels of unemployment in ECOWAS. The results suggest that the unemployment rate tends to rise as government size expands. However, the relationship between government investment spending and unemployment is negative, meaning a more significant government investment expenditure is likely to reduce unemployment. While population growth shows a strong positive relationship, FDI, Inflation, and GDP per capita growth illustrate weak relationships. In contrast, the relationship between government size and unemployment is negative in the WAEMU region, whereas it manifests a positive correlation in WAMZ. Government investment expenditure, FDI, inflation, GDP per capita growth, and population growth demonstrate weak and inconclusive relationships when WAEMU and WAMZ regions are compared. Consequently, governments within the ECOWAS region should strongly consider reducing the size of their government as a crucial mechanism for addressing the unemployment challenges. Additionally, it is imperative for governments to actively pursue strategies aimed at promoting investment in critical sectors of the economy and prioritize redirecting unnecessary government consumption spending towards labor-reliant public investments as an additional means to tame the rising unemployment rates.