Denizaşırı sömürge imparatorluklarında egemenlik sorunu
The problem of sovereignty in overseas colonial empires
- Tez No: 828152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BİNGÖL SCHRİJER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Çalışmada denizaşırı sömürge imparatorlukları dahilinde egemenlik ve sömürgecilik kavramlarının birbiriyle olan ilişkileri ve karşılıklı etkileşimleri ortaya koyulmaktadır. İspanya, Portekiz, Britanya, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika ve İtalya örnekleri üzerinden, sömürge egemenliğinin elde edilmesi ve kaybedilmesine ilişkin süreçler ile bu egemenliğin siyasi, hukuki ve sosyo-ekonomik yansımaları araştırılmaktadır. Bu kapsamda, Yeniçağın başlangıcı ile İkinci Dünya Savaşının sonu arasındaki bir dönemde ve Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında ortaya çıkan sömürge tahakkümünün doğası egemenlik kavramı açısından özgün bir değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır. Kolonicilik, imparatorluk ve emperyalizm kavramlarının sunduğu çerçeve içerisinde yapılan bu araştırmada ortaya çıkan sonuçlarla modern devletlerin egemenlik tartışmalarına yeni bir boyut kazandırmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study reveals the relationships and mutual interactions between the concepts of sovereignty and colonialism within overseas colonial empires. Based on the examples of Spain, Portugal, Britain, France, Netherlands, Germany, Belgium, and Italy, the processes related to the acquisition and loss of colonial sovereignty and the political, legal, and socio-economic reflections of this sovereignty are investigated. In this context, the nature of colonial dominance emerging on the continents of America, Asia, and Africa during a period between the beginning of the Modern Age and the end of World War II is subjected to a unique evaluation in terms of the concept of sovereignty. Through the results obtained in this research carried out within the framework offered by the concepts of colonialism, empire, and imperialism, it is aimed to add a new dimension to the sovereignty debates of modern states.