Nijerya'da sömürge yönetimi
Colonial administration in Nigeria
  1. Tez No: 901482
  2. Yazar: GÜNEŞ AYKUT ERGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. CAN UMUT ÇİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Antik dönemde de örnekleri bulunmakla beraber günümüzde birçok devletin oluşmasında rol oynayan sömürgecilik, 15. ve 20. yüzyıllar arasında, başta Britanya, Fransa ve İspanya gibi Batı Avrupa ülkeleri tarafından denizaşırı topraklarda uygulanan bir ele geçirme ve yönetim biçimidir. Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak adlandırılan Britanya İmparatorluğu; Amerika, Hindistan, Uzakdoğu Asya, Avustralya gibi birçok coğrafyayı sömürgeleştirdikten sonra Afrika'nın da sömürgeleştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Diğer sömürgelere göre geç bir tarihte sömürgeleştirilen Nijerya'da yönetim tecrübesi, imparatorluk repertuvarının önemli örneklerini ortaya koymuştur. Dolaylı ve doğrudan yönetim, vasi şefler, koloni, himaye, manda, şirket yönetimi, Afrika Talanı rekabeti, kapı bekçiliği uygulamaları, sömürgeci kalkınma, kalkınma iş birliği gibi birçok sömürgeciliğe özgü uygulamanın vücut bulduğu Nijerya ideal tiplerin çıkarılması için önemli bir referans noktası olmuştur. Deniz kıyısı güneyde başlayan sömürgecilik faaliyetleri Afrika Talanı ve ham madde ihtiyacı ile kuzeye doğru genişlemiş ve neticede birbirinden farklı etnik ve coğrafi özelliklere sahip bu topraklar icat edilmiş bir isim altında bir araya getirilmiştir. Böylece 1914'te ortaya çıkan Nijerya 1960'a kadar neredeyse her yeni vali ile birlikte ilan edilen anayasalar ve etnik, dini siyasi çelişkiler altında sömürge yönetimi altında kalmıştır. 1960'da bağımsız olduktan sonra bu siyasi çekişmeler devam etmiş ve hatta modern imkanlarla ve darbelerle şiddetlenmiştir. Sömürge döneminde kıyılarda gerçekleşen ticaretin kontrolü ve kuzeydeki hammadde tedarikçisi iç bölgelerin bu kaynaklarla finansmanına dayanan kapı bekçisi devlet yani sömürgeci devlet geleneği bağımsızlık sonrası petrol gelirlerinin kontrolüne odaklanarak bugüne aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although examples can be found in ancient times, colonialism, which has played a role in the formation of many states today, was a form of conquest and administration practiced by Western European countries, primarily Britain, France, and Spain, in overseas territories between the 15th-20th centuries. The British Empire, known as the empire on which the sun never sets, played a significant role in the colonization of Africa after colonizing many geographies such as America, India, Southeast Asia, Australia. The administrative experience in Nigeria, which was colonized later than other colonies, has revealed significant examples of the imperial repertoire. Indirect and direct administration, protectorate chiefs, colony, protectorate, mandate, company management, the Scramble for Africa competition, gatekeeping practices, colonial development, and development cooperation are among the many colonial practices embodied in Nigeria, making it an important reference point for deriving ideal types. Colonial activities, starting from the coastal south and expanding northward due to the Scramble for Africa and the need for raw materials, eventually brought together lands with different ethnic and geographical characteristics under an invented name. Thus, Nigeria, which emerged in 1914, remained under colonial rule until 1960, almost with each new governor announcing constitutions and under ethnic, religious, and political conflicts. After gaining independence in 1960, these political conflicts continued and even intensified with modern means and coups. The tradition of the gatekeeper state, or colonial state tradition, which was based on the control of trade on the coasts during the colonial period and the financing of the internal regions in the north as suppliers of raw materials, has been carried over to today focusing on the control of oil revenues after independence.