Yoğun bakım ünitesinde sepsis ilişkili deliryum sıklığı ve hemşire iş yüküne etkisi
The frequency of sepsis-associated delirium in the intensive care unit and effect on nursing workload
- Tez No: 828168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÖZTÜRK BİRGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma yoğun bakım ünitesinde sepsis ilişkili deliryum sıklığı ve hemşire iş yüküne etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı, kesitsel tipteki bu araştırma, 28 Ekim-28 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kadın-Doğum Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde 158 hastanın katılımıyla yapıldı. Verilerin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (YBÜ-KDÖ), Ramsay Sedasyon Skalası (RSS), Ardışık Organ Yetmezliği Değerlendirme Skoru (SOFA) ve Terapötik Girişim Puanlama Sistemi-28 (TISS-28) araçları kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare/fisher's exact, bağımsız örneklem t-testi, korelasyon analizi, basit ve çoklu lineer regresyon analizleri kullanıldı. Araştırmada hastaların %12,7'sinde sepsis, %39,9'unda deliryum ve %10,1'inde Sepsis İlişkili Deliryum (SİD) saptandı. SİD'in erkeklerde (%19) daha fazla görüldüğü, hastaların %56,3'ünün üniteye acilden kabul edildiği belirlendi (p1,2 mg/dL olduğu ve bu değişkenlerin anlamlı düzeyde fark yarattığı belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Frequency of Sepsis-Associated Delirium in the Intensive Care Unit and Effect on Nursing Workload The research was carried out to determine the frequency of sepsis-related delirium and its effect on nurse workload in the intensive care unit. This descriptive and relation-seeking, cross-sectional study was conducted with the participation of 158 patients in the Adult Intensive Care Unit of Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital between October 28 and July 28, 2022. In data collection; Patient Identification Form, Confusion Assesment Method of the Intensive Care Unit (CAM-ICU), Ramsay Sedation Scale (RSS), Sequential Organ Failure Assessment Score (SOFA) and Therapeutic Intervation Scoring System-28 (TISS-28) tools were used. In the analysis of data; Number, percentage, mean, standard deviation, chi-square/fisher's exact, independent sample t-test, correlation analysis, simple and multiple linear regression analyzes were used. In the study, 12.7% of the patients had sepsis, 39.9% had delirium, and 10.1% had Sepsis-Associated Delirium (SAD). It was determined that SAD was more common in males (19%), and 56.3% of the patients were admitted to the unit as an emergency (p1.2 mg/dl, and these variables made a significant difference. (p0.05).