Bitkisel aspir yağının oksidatif stres ve ömür uzunluğu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of herbal safflower oil on oxidative stress and longevity
- Tez No: 828175
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Moleküler Tıp, Nutrition and Dietetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uzunca bir dönem yağlı beslenmeden korkulmuş olsa da bu yanlış anlaşılmadan ibarettir. Önemli olan hangi yağ kaynağını tükettiğimizdir. Doymamış yağ asitlerinin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır, bu sebeple doymamış yağ asitlerinden zengin bitkisel yağlar beslenmemizde önemli yer tutmaktadır. Aspir (Carthamus tinctorius) en eski kültür bitkilerindendir. Değerli bir yağ ve enerji bitkisidir. Farklı yöntemlerle tohumdan ayrıştırılan aspir yağı, birçok bitkisel yağa göre üstün özelliklere sahip olup %90-93 oranında doymamış yağ asidi içermektedir. Bu çalışma ile aspir yağının toksik, antitoksik veya antioksidan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla beslenme ve toksisite çalışmalarında sıkça kullanılan Drosophila melanogaster (meyve sineği) model organizması Oregon R yabanıl soyunun 72±4 saatlik larvaları kullanılmıştır. Yapılan ön çalışmalarla uygulama dozları %0,3125; %0,625; %1,25 ve %2,5 olarak belirlenmiştir. Ayrıca Distile su, askorbik asit ve H2O2 kontrol grupları oluşturularak ayrı ayrı ve birlikte kullanımın larvalar üzerindeki toksik ya da antitoksik etkinliği araştırılmıştır. Ayrıca larvadan erginleşen bireylerin ömür uzunlukları çalışılmış ve en iyi sonuçların alındığı dozlarda beslenen erkek bireylerde antioksidan (TAS/TOS/OSİ) parametrelere bakılmıştır. Tüm deney setleri üç kez tekrar edilmiştir. Sonuç olarak aspir yağının kullanılan konsantrasyonlarda larvalar üzerinde herhangi bir toksik etki yaratmadığı aksine H2O2 ile kullanıldığında toksik etkiyi azaltıcı etkinlik gösterdiği tespit edilmiştir. Aspir yağının ömür uzunluğu çalışmaları sonucunda da en uzun ortalama ömrün 65±1,09 gün ile %1,25 Aspir Yağı (AY)+H2O2 uygulama grubunda olduğu gözlenmiştir. Antioksidan çalışmalardan elde edilen verilerden de aspir yağının antioksidan kapasitesinin yüksek olduğu ancak istatistiksel anlamda kontrol grubu Askorbik asite göre bu sonucun anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Tüm bu verilerden bitkisel aspir yağının diyetlerimizde diğer yağlara alternatif olarak bulunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although for a long time there was fear of a fatty diet, this is just a misunderstanding. What matters is which source of fat we consume. The positive effects of unsaturated fatty acids on our health have been proven, so vegetable oils rich in unsaturated fatty acids have an important place in our diet. Safflower (Carthamus tinctorius) is one of the oldest cultivated plants. It is a valuable oil and energy plant. Safflower oil, which is separated from the seed by different methods, has superior properties compared to many vegetable oils. It contains 90-93% unsaturated fatty acids. In this study, it was aimed to determine the toxic, antitoxic or antioxidant effects of safflower oil. For this purpose, 72±4 hour larvae of the Oregon R wild strain of Drosophila melanogaster (fruit fly), which is frequently used in nutrition and toxicity studies, were used. With the preliminary studies, the application doses were 0.3125%; 0.625%; It was determined as 1.25% and 2.5%. In addition, distilled water, ascorbic acid and H2O2 control groups were formed and the toxic or antitoxic effects of using them separately or together on the larvae were investigated. In addition, the lifespan of individuals that matured from larvae were studied and antioxidant (TAS/TOS/OSI) parameters were examined in male individuals fed at the doses with the best results. All experimental sets were repeated three times. As a result, it has been determined that Safflower oil does not cause any toxic effect on the larvae at the concentrations used, on the contrary, when used with H2O2, it has a reducing effect on the toxic effect. As a result of the longevity studies of safflower oil, it was observed that the longest average life was in the %1,25 Safflower Oil +H2O2 application group with 65±1,09 days. It was determined from the data obtained from antioxidant studies that the antioxidant capacity of safflower oil was high, but this result was not statistically significant compared to the control group Ascorbic acid (p>0.05). From all these data, it was concluded that vegetable safflower oil should be included in our diets as an alternative to other oils.