Optimal linear mmse estimation in presence of correlationuncertainty under restricted bayesianframework
Kısıtlanmış bayes çerçevesinde korelasyon belirsizliği altında en iyi doğrusal mmse kestirimi
- Tez No: 828199
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde, parametre ile gözlem arasındaki korelasyon hakkındaki belirsizlik altında, skaler bir rassal parametrenin skaler bir gözlem temelinde doğrusal kestirimi için bir kısıtlanmış Bayes yaklaşımı önerilmektedir. Özellikle, korelasyon katsayısı ve olasılık dağılımının farklı değerleri dikkate alınarak, ortalama karesel hatayı (OKH) minimize eden en iyi doğrusal kestirici, en kötü durum OKH'si üzerinde bir kısıtı sağlayacak şekilde türetilmektedir. Önerilen kısıtlanmış Bayes çerçevesinde, korelasyon katsayısının genel istatistiksel karakterizasyonunu dikkate alarak, en iyi doğrusal kestirici kapalı bir formda elde edilmiştir. Önerilen kestiricinin performansı sayısal örneklerle değerlendirilmiş ve çeşitli senaryolarda faydaları gösterilmiştir. Ayrıca, önerilen çerçeve, vektör değerli gözlem durumuna genişletilmiş ve en iyi doğrusal kestirimcinin özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A restricted Bayes approach is proposed for the linear estimation of a scalar random parameter based on a scalar observation under uncertainty regarding the correlation between the parameter and the observation. In particular, the optimal linear estimator that minimizes the average mean-squared error (MSE) is derived under a constraint on the worst-case MSE by considering possible values of the correlation coefficient and its probability distribution. A closed-form expression is derived for the optimal linear estimator in the proposed restricted Bayesian framework by considering a generic statistical characterization of the correlation coefficient. The performance of the proposed estimator is evaluated via numerical examples and its benefits are illustrated in various scenarios. The proposed framework is also extended to the case of vector-valued observation and the properties of the optimal linear estimator are characterized.