Bir aile sağlığı merkezine başvuran tip 2 diyabetli bireylerde yeme bağımlılığı ile dürtüsellik arasındaki ilişkinin saptanması
Detection of the relationship between food addiction and impulsivity of individuals with type 2 diabetes who referred to a family healty centre
- Tez No: 828214
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı tip 2 diyabetli bireylerde yeme bağımlılığı ile dürtüsellik arasındaki ilişkiyi saptamak ve ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutmaktır. Çalışmaya 01.08.2022-09.09.2022 tarihleri arasında Mudanya 1 Nolu Mütareke Aile Sağlığı Merkezi'ne müracaat eden 18-75 yaş arası tip 2 diyabet tanısı almış 202 birey katılmıştır. Bireylere demografik özelliklerini, genel bilgilerini, yaşam biçimlerini, yeme tutum ve davranışlarını sorgulayan bir anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların yeme bağımlılığı durumunu saptamak için YFAS, dürtüsellik düzeyini ölçmek için ise BDÖ-11 uygulanmıştır. Antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan tip 2 diyabet hastalarında, hekim tarafından rutin izlenen kan parametreleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between food addiction and impulsivity of individuals with Type 2 diabetes and to provide an insight for the future studies. The study recruited 202 participants from, whose age are 18-75 years, who referred to the Mudanya 1 Nolu Mütareke Family Health Centre between 01.08.2022 and 09.09.2022. A questionnaire was administered to determine the participants demographic characteristics, general informations, lifestyles, eating attitudes and behaviors. The food addiction status of the participants was determined using the YFAS, and their impulsivity level was determined with the BDÖ-11. Anthropometric measurements were taken by the researcher. The patients with type 2 diabetes who volunteered to participate to the study, blood parameters that were routinely monitored by a physician were recorded.