Betonarme yüksek yapı/yapıların performans analizlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of performance analysis of reinforced concrete high structures
- Tez No: 828215
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ŞAMANDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Deprem riskinin her zaman var olduğu Türkiye'de ve birçok dünya ülkesinde, nüfusun hızlı artışı ve şehirleşme türü, beraberinde farklı yaşam alanları ihtiyaçları doğurmuştur. Ve dolaylı olarak yüksek katlı yapı türlerinin inşa süreci hız kazanmıştır. Yüksek yapıların inşa edilmesinin cazip hale gelmesiyle birlikte, yapıların deprem etkisi altında değerlendirilmesi, deprem mühendisliği açısından çok önemli bir konu haline gelmiştir. Günümüzde sismik riski her daim bünyesinde barındıran ülkemizde ve birçok dünya ülkesinde, yüksek katlı yapıların deprem etkisi altındaki davranışları üzerine çalışmalar yapılmış, belli yönetmelikler yürürlüğe girmiştir. Özellikle TBDY2018 (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018)'de belirtildiği üzere, yüksek katlı yapıların analiz sürecinde, performansa göre tasarım öne çıkmaktadır. Performansa göre tasarım olarak ifade edilen, aslında, belirli etkiler altında yapının kapasitesinin, bina kullanım sınıfı ve performans düzeyi dikkate alınarak boyutlandırılması veya değerlendirilmesidir. Performansa göre tasarım, lineer ve lineer olmayan analiz olmak üzere iki başlıkta incelenmektedir. Performansa göre tasarım dışında, ilgili deprem yönetmeliklerinde ifade edilen bir diğer tasarım şekli 'şekil değiştirmeye göre tasarımdır. Bu çalışmada, Türkiye'de yapılmış, +144.01 m yüksekliğinde 41 katlı betonarme yapının performansa göre tasarım ışığında lineer olmayan analizi yapılmış, analiz sürecinde karşılaşılan ve benzer çalışmalarda ifade edilen tanım tipleri tartışmaya açılmıştır. Perde elemanların kesme ve eğilme mafsalı üzerine yorumlarda bulunulmuş, yönetmelikte belirtilen şartlar ve kesit analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. TBDY2018'e göre SAP2000 programında yapı modellenmiş, sonuçlar ifade edilmiş, şekil değiştirmeye göre tasarım için sağlanması gereken şartların uygulanma durumları açıkça ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, where the earthquake risk has always existed, and in many countries around the world, the rapid increase in the population and the type of urbanization have brought along the needs of different living spaces. And indirectly, the construction process of high-rise building types has accelerated. As the construction of tall structures has become attractive, the evaluation of structures under the influence of earthquakes has become a very important issue in terms of earthquake engineering. In our country, which has seismic risk at all times, and in many countries around the world, studies have been carried out on the behavior of high-rise buildings under the influence of earthquakes, and certain regulations have come into force. Especially as stated in TBDY2018 (Turkey Building Earthquake Code 2018), design according to performance comes to the fore in the analysis process of high-rise buildings. What is expressed as design according to performance, in fact, is the dimensioning or evaluation of the capacity of the structure under certain effects, taking into account the building use class and performance level. Design according to performance is examined under two headings, linear and non-linear analysis. Apart from design according to performance, another design type expressed in the relevant earthquake regulations is 'design by deformation'. In this study, nonlinear analysis of the 41-storey reinforced concrete structure with a height of +144.01 m, built in Turkey, was made in the light of design according to performance, and the definition types encountered in the analysis process and expressed in similar studies were discussed. Comments were made on the shear and bending joint of the curtain elements, the conditions specified in the regulation and the results of the section analysis were compared. According to TBDY2018, the structure was modeled in the SAP2000 program, the results were expressed, and the conditions of application of the conditions required for the design according to deformation were clearly expressed.