Mendos Dağı'ndaki Carabidae (Coleoptera) türlerinin tespiti üzerine faunistik ve sistematik araştırmalar
Faunistic and systematic investigations on the detection of Carabidae (Coleoptera) species on mendos mountain
- Tez No: 828269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMİŞ KESDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
2021-2023 yılları arasınnda yapılan bu araştırmada Muğla ili, Fethiye ilçesi, Mendos Dağı'ndaki Carabidae (Coleoptera) familyasına ait türlerin tespiti amaçlanmıştır. Bu araştırmada böceklerin toplanması çukur tuzak ve taş altlarından elle toplama yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırma alanında Mendos Dağı'nın faunasını temsil edecek şekilde (her bir lokaliteye) çukur tuzaklar yerleştirilmiştir. Çukur tuzaklar ayda bir kez kontrol edilmiştir. Çukur tuzaklarda yakalanan ve elle toplanan materyal laboratuvara getirilerek, iğneleme, yapıştırma ve etiketleme işlemleri yapılmış ve koleksiyon kutularına yerleştirilmiştir. Daha sonra bu böceklerin altfamilya, cins ve tür düzeylerinde teşhisleri yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda Muğla ili, Fethiye ilçesi, Mendos Dağı'nda altı farklı altfamilyaya ait 15 cins, 21 tür ve bir alttür tespit edilmiştir. Daha önce Muğla ili, Fethiye ilçesi, Mendos Dağı'nda Carabidae familyası türleri üzerine yapılan herhangi bir çalışma olmadığından dolayı bu araştırmada tespit edilen türler, Mendos Dağı için yeni kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out between 2021-2023, it was aimed to determine the species belonging to the Carabidae (Coleoptera) family in Muğla province, Fethiye district, Mendos Mountain. In this study, insects were collected using pit traps and hand collection methods from under stones. Pit traps were placed in the research area (in each locality) to represent the fauna of Mendos Mountain. Pit traps were controlled once a month. The material caught in pit traps and collected by hand was brought to the laboratory, pinning, gluing and labeling processes were carried out and placed in collection boxes. Later, these insects were identified at subfamily, genus and species level. As a result of this study, 15 genera, 21 species and one subspecies belonging to six different subfamilies were determined in Muğla province, Fethiye district, Mendos Mountain. Since there has not been any study on Carabidae family species in Mendos Mountain in Fethiye district, Muğla province, the species identified in this study are a new record for Mendos Mountain.