2080102_yapıcı sapma davranışlar ile yaratıcılık ilişkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü bir savunma sanayii kuruluşu örneği
The Mediating Role of Organizational Identification in the Relationshipbetween Constructive Deviating Behaviors and Creativity: An Example Of A Defense Industrıal Establishment
- Tez No: 828272
- Danışmanlar: DOÇ. PINAR FAYGANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma ile yazında eksiklik olduğu tespit edilen yapıcı sapma davranışlar ile yaratıcılık ilişkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü araştırılmıştır. Savunma sanayiinde faaliyet gösteren bir kuruluş çalışanları üzerinde yapılan anket çalışması sayesinde veriler elde edilmiştir. Bu veriler analiz edilerek böyle bir rolün olduğu gözlemlenmiş ayrıca örgütsel ödeşleşmenin yapıcı sapma davranışlar ve yaratıcılık etkileri sayesinde birey, diğer çalışanlar, örgüt ve topluma olumlu anlamda katkı verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of organizational identification in the relationship between constructive deviant behaviors and creativity, which is found to be lacking in the literature, was investigated. Data were obtained through a survey conducted on the employees of an organization operating in the defense industry. By analyzing these data, it has been observed that such a role exists, and it has been determined that organizational evenness contributes positively to the individual, other employees, organization and society thanks to its constructive deviant behaviors and creativity effects.