Vibration analysis of journal bearings subjected to time-varying joint forces
Zamanla değişen mafsal kuvvetlerine maruz kalan kaymalı yatakların titreşim analizi
- Tez No: 828278
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, bir krank biyel mekanizmasında kullanılan bir kaymalı yatak yuvasının parametrik modellemesi ve titreşim analizine odaklanmaktadır. Ansys Parametrik Tasarım Dili (APDL) kullanılarak Ansys sonlu elemanlar paketinde yatağın parametrik modeli oluşturulur ve aynı APDL kodu kullanılarak doğal frekans ve titreşim analizleri yapılır. Yatakta hidrodinamik yağlama durumu göz önünde bulundurularak eşmerkezli mil ile yatak gövdesi arasında bulunan yay ve sönümleme elemanları kullanılarak yağ tabakasının sönümleme ve rijitlik modellemesi oluşturulur. Yay-sönümleyici elemanların katsayıları ile delik ve mil yarıçapı hesaplanmıştır. Mil üzerine uygulanan dış kuvvetler için zamana bağlı mafsal kuvveti kullanılmış ve mil merkezinin yörüngesi ve yatak gövdesinin titreşimi analiz edilmiştir. Matematiksel model, zayıf yağlama koşullarının kaymalı yatakların titreşim tepkisi üzerindeki etkisini analiz etmek için genişletilmiştir ve hatalı yağ profilleri her bir açı derecesi için hesaplanmıştır. Yapay sinir ağı oluşturulmuş ve hatalı yağ profillerinde elde edilen veriler yapay sinir ağının eğitilmesi için kullanılmıştır. Oluşturulan yapay sinir ağı kullanılacak olan kaymalı yatakların %95 gibi bir oranla oluşabilecek bir yağlama hatasının nerede olduğunu tespit edebilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the parametric modeling and vibration analysis of a journal bearing housing used in a slider-crank mechanism. The parametric model of the bearing is created in the Ansys finite element package using ANSYS Parametric Design Language (APDL), and the natural frequency and vibration analyses are performed using the same APDL code. The hydrodynamic lubrication condition is considered in the bearing, and the damping and stiffness modeling of the oil layer are created using the spring and damper elements between the concentric shaft and bearing body. The coefficients of the spring-damper elements and hole and shaft radius were calculated. A time-dependent joint force is used for the external forces applied on the shaft, and the orbit of the shaft center and the vibration of the bearing housing are analyzed. The mathematical model was extended to analyze the effect of poor lubrication conditions on the vibration response of journal bearings, and erroneous oil profiles are calculated for each degree of angle. The artificial neural network was created, and the data obtained from the faulty oil profiles was used to train the artificial neural network. The artificial neural network created can detect where there is a lubrication error that may occur with a success rate of 95% for the journal bearing to be used.