Makinelerde titreşim analizi ile kestirimci bakım
Predictive maintenance with vibration analysis in machine
  1. Tez No: 373778
  2. Yazar: ENGİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MEHMET FATİH KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Makine parçaları çalışmalarına bağlı olarak zaman içerisinde aşınırlar. Makina parçalarında ortaya çıkanaşınmalar zamanla makinada hasarların meydana gelmesine sebep olurlar. Oluşan hasarlar işletmelerde bakım çalışmaları ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bakım çalışmalarının maliyetleri işletmenin bakım stratejisi ile yakından ilgilidir. Bakım maliyetlerini en aza indirmek için kestirimci bakım yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin en önemlisi ve en kapsamlısı titreşim analizi ile kestirimci bakımdır.Kestirimci bakımda temel prensip, makinalardan çalışma esnasında ölçümler alarak onların performanslarının izlenmesi ve ölçümle elde edilen veriler doğrultusunda makinanın bakıma ihtiyacı olup olmadığının belirlenerek çalışmanın kısa süreliğine durdurularak gerekli bakımın yapılmasıdır. Bu çalışmada rulmanlarla yataklanmış kompresörlerde ve kaymalı yatağa sahip dövme makinasında titreşim analizi kullanılarak kestirimci bakım çalışması yapılmıştır. Bu amaçla makinaların yataklarından periyodik olarak titreşim ölçümleri alınıp analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kaymalı yatakta yıpranma ve rulmanlarda arızalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Machine parts erode over time depending on their working. The erosions that appear in the machine parts lead to damages in the machine in time. Damages that break out in the machine are attempted to be removed by maintenance work in the firms. The cost of maintenance works is closely related to the maintenance strategy of the firm. In order to minimize the cost of maintenance, predictive maintenance methods are developed. Of all the methods the vibration analysis and predictive maintenance are the most important and comprehensive ones. The main principle in the predictive maintenance is to observe the performance of the machines by taking measurements from them while the machines are still working and then to do the needed service after stopping the work temporarily by determining whether the machine needs any maintenance according to the data provided by the measurement or not. In this study, predictive maintenance work has been carried out by using vibration analysis in the forging machine that has sliding bearing and in the compressors with ball bearing. For this purpose, vibration measurements have been taken periodically from the bearings of the machines and then analyzed. After the studies carried out, abrasion in the journal bearing as well as the failure in the ball bearings have been identified.