Osmaniye ilçelerinin bazı köylerinde etnobotanik araştırmalar
Ethnobotanic research in some villages of the districts of Osmaniye
- Tez No: 828284
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE AKA SAĞLIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Osmaniye il genelinde halkın doğal olarak yetişen bitkilerden nasıl faydalandığını ve ilçeler arasındaki farklılıkları tespit etmek amacıyla 2021- 2022 yılları içerisinde yapılmıştır. Çalışma kapsamında Osmaniye il genelinde 22 köy ziyaret edilerek halk ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda il genelinde 57 familyaya ait 125 taksonun etnobotanik amaçlı kullanıldığı tespit edilmiştir. 83 takson tıbbi, 56 takson gıda, 13 takson kereste, 13 takson çeşitli eşya, 11 takson boyar madde, 8 takson hayvan yemi, 8 takson yakacak, 7 takson süs, 6 takson kozmetik, 2 takson yapıştırıcı amaçlı kullanılmaktadır. Merkez ilçede 112, Hasanbeyli'de 110, Bahçe'de 90, Düziçi'nde 84, Kadirli'de 72, Sumbas'da 65, Toprakkale'de 64 takson tespit edilmiştir. 35 Familyaya ait 54 taksonun il genelinin tamamında yetiştiği ve aynı amaç için kullanıldığı tespit edilmiştir. İl genelinde tespit edilen bu taksonlardan 18 tanesinin Dioscorides'in yaklaşık 2000 yıl önce vermiş olduğu kullanım şekliyle benzer oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years 2021-2022 in order to determine how the people benefit from the naturally grown plants throughout the province of Osmaniye and to determine the differences between the districts. Within the scope of the study, 22 villages were visited throughout the province of Osmaniye and face-to-face interviews were conducted with the people. As a result of the study, it was determined that 125 taxa belonging to 57 families throughout the province were used for ethnobotanical purposes. 83 taxa are used for medicinal, 56 taxa for food, 13 taxa for timber, 13 taxa for miscellaneous goods, 11 taxa for dyestuff, 8 taxa for animal feed, 8 taxa for fuel, 7 taxa for ornamental, 6 taxa for cosmetics, 2 taxa for adhesive. 112 taxa were identified in the central district, 110 in Hasanbeyli, 90 in Bahçe, 84 in Düziçi, 72 in Kadirli, 65 in Sumbas and 64 in Toprakkale. It has been determined that 54 taxa belonging to 35 families are grown throughout the province and used for the same purpose. It has been determined that 18 of these taxa detected throughout the province are similar to the way of use that Dioscorides gave about 2000 years ago.