1736-1739 Osmanlı-Rus-Avusturya savaşları ve Kırım hanlığı
1736-1739 Ottoman-Russo-Austro Wars and the Crimean Khanate
  1. Tez No: 828288
  2. Yazar: RÜÇHAN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 473
Özet
Rusya Devleti, Çar I. Petro döneminden itibaren kuzey Karadeniz kıyılarını ele geçirerek Balkanlar'a ve Akdeniz'e yayılmayı hedeflemekteydi. Bu hedef doğrultusunda Rus hükümeti, Petro'nun halefi Çariçe Anna döneminde Osmanlı-Tatar topraklarına sefer düzenlemeye karar verdi. Rusların 1736 yılında Azak kalesine saldırması ile Osmanlı-Rus savaşı başlamış oldu. 1737 yılında Avusturya Devleti'nin de Rusya'nın yanında Osmanlı'ya karşı savaşa dahil olması ile Türkler her iki cephede de savaşmak mecburiyetinde kaldılar. Nihayetinde sadrazam İvaz Mehmed Paşa'nın Belgrad kalesini kuşatması ile Avusturyalılar barış istemek zorunda kaldılar. Osmanlı Devleti ilk önce Avusturya ile sonra da Rusya ile ayrı ayrı barış antlaşması imzaladı. 1739 Belgrad Barış Antlaşması ile Osmanlılar her iki müttefik devleti hezimete uğratarak Avrupa topraklarındaki son karlı antlaşmasını imzalamış oldu. Tezin amacı, Osmanlıların 1736-1739 Savaşlarında Avusturya cephesindeki aynı başarıyı Rus cephesinde gösterememesinin sebeplerini izah etmektir. Ayrıca Kırım Tatarlarının Ruslar karşısında başarısız olmalarındaki asıl sebepleri ortaya koymak temel hedefimizdir.
Özet (Çeviri)
The Russian State was aiming to expand to the Balkans and the Mediterranean by capturing the northern Black Sea coasts from the reign of Tsar Peter I. In line with this goal, the Russian government decided to organize an expedition to the Ottoman-Tatar lands during the reign of Tsarina Anna, who was the successor of Peter. The Ottoman-Russian war started when the Russians attacked the Azov castle in 1736. In 1737, with the Austrian State's involvement in the war against the Ottomans on the side of Russia, the Turks had to fight on both fronts. In the end, the Austrians had to ask for peace with the siege of the Belgrade fortress by the grand vizier Ivaz Mehmed Pasha. The Ottoman State signed a separate peace treaty first with Austria and then with Russia. With the 1739 Belgrade Peace Treaty, the Ottomans defeated both allied states and signed their last profitable treaty on European lands. The aim of the thesis is to explain the reasons why the Ottomans could not show the same success of the Austrian front on the Russian front in the 1736-1739 Wars. In addition, our main goal is to reveal the main reasons for the failure of the Crimean Tatars against the Russians.