Plastik imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi: Küçük ölçekli bir plastik ambalaj üretim tesisi örneği
Occupational health and safety risk assessment in the plastic manufacturing sector: An example of a small-scale plastic packaging production facility
- Tez No: 828287
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN BOLAK HİSARLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüz çalışma hayatında insanlar sağlık ve güvenliklerini tehdit eden pek çok potansiyel tehlikenin içerisinde çalışmaktadır. Plastik ambalaj kullanımının hayli yaygın olduğu bu dönemde, plastik ambalaj imalatı sektöründe çalışanların sağlığı açısından önemli riskler söz konusudur. Bu çalışmanın amacı, küçük ölçekli plastik ambalaj ürün imalatı yapan işyerlerinde iş kazalarına neden olabilecek faktörlerin belirlenmesi ve alınabilecek önlemlerin tespitidir. Çalışma kapsamında, küçük ölçekli bir plastik ürün imalatı sektöründe plastik ambalaj imalatı yapan işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında seçilen plastik ambalaj üretimi yapan küçük ölçekli bir üretim tesisindeki saha çalışmaları esas alınarak, tesise ilişkin risk analizlerinin yapılması ve risk skorlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, plastik ambalaj üretimi yapan küçük ölçekli bir işletmede FineKinney yöntemi kullanılarak risk analizi yapılmış, risk değerlerinin hesaplanması için ve oluşan veya oluşacak risklerin sınıflandırılması için olasılık tablosu, etki tablosu ve risk değerlendirme tablosu kullanılmıştır. Ayrıca çalışmaları desteklemek amacı ile alan çalışması olarak seçilen plastik ambalaj üretimi tesisinin çalışma ortamındaki riskleri değerlendirmek üzere çalışanlarla anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's working life, people are working in many potential dangers that threaten their health and safety. During this period, when the use of plastic packaging is very widespread, there are significant risks to the health of employees in the plastic packaging manufacturing sector. The purpose of this study is to determine the factors that can cause work accidents in small-scale plastic packaging product manufacturing establishments and to determine the measures that can be taken. Within the scope of the study, a risk assessment was carried out in establishments engaged in the production of plastic packaging products in a small-scale plastic product manufacturing sector. Selected within the scope of Occupational Health and safety plastic packaging, small-scale field studies in a production facility, based on a risk analysis and a risk score of the facility is to determine. In the study, a risk analysis was performed using the Fine Kinney method in a small-scale enterprise producing plastic packaging, and a probability table, an impact table and a risk assessment table were used to calculate the risk values and to classify the risks that occur or will occur. In addition, in order to support the studies, a survey study was conducted with employees to evaluate the risks in the working environment of the plastic packaging production facility selected as a field study.