1736-1739 Osmanlı-Rus Savaşı ve sefer organizasyonu
1736-1739 Ottoman-Russian War and expedition organization
  1. Tez No: 753598
  2. Yazar: ÖMER ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
XVII. yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı-Rusya arasındaki ilişkilerin gerginleşmesi sonucu iki devlet arasında savaş ortamı giderek tırmanmıştı. XVIII. yüzyılın ikinci çeyreğinde sorunların çözülememesi 1736-1739 harbinin çıkmasına zemin hazırlamıştı. Sonuçları itibariyle iki devletin tarihinde önemli bir yere sahip olan bu savaşların daha önce organizasyon yönünün araştırılmamış olması çalışmamızın ana nedenini oluşturmaktadır. Çalışmanın hazırlanmasında ise Osmanlı arşiv vesikaları, araştırma ve tetkik eserler ile yabancı kaynaklardan faydalanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda 1736-1739 Osmanlı-Rus savaşlarının organizasyon boyutu detaylı olarak tespit edilip, daha önceki seferler ile kıyaslaması yapılmıştır. Bu savaşlarda Osmanlı Devleti'nin Rusya-Avusturya cephelerinde lojistik anlamda iyi organize olduğu belirlenmiştir. Buna göre ordunun sefer lojistiğinin başında gelen ulaşım vasıtalarının harp mahalline yakın olan Balkan coğrafyasının yanı sıra Anadolu ve uzak eyaletlerden karşılandığı tespit edilmiştir. Ulaşım vasıtalarının temin edilemediği noktalardan ise bedelleri alınarak ordu hazinesine aktarılmıştır. Seferberlik sürecinde muharip kuvvetler ile yardımcı birlikler organize edilirken, devletin gerekli gördüğü noktalar tamir edilerek onarılmıştır. Ordunun harp meydanı, kale ve gemilerde kullanacağı mühimmat ise cebehâne ve tophânede hazırlanarak ordu hizmetine sunulmuştur. Ayrıca ordunun iaşe ve finansmanı devlet hazinesi ile halkın gelirlerinden karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of the 17th century, the relationship between the Ottomans and the Russians turned into war, causing these two states to constantly struggle with each other. The inability to solve the problems in the second quarter of the 18th century paved the way for the war of 1736-1739. The main reason for our study is that the organizational aspects of these wars, which have an important place in the history of the two states, have not been investigated before. In the preparation of the study, Ottoman archive documents research and examination worksand foreign sources were used As a result of the research, the organizational dimension of the 1736-1739 Ottoman-Russian wars was determined in detail and compared with the previous campaigns. In the wars, it was determined that the Ottoman Empire was well organized in terms of logistics on the Russian-Austrian fronts. According to this, it has been determined that the transportation, which are at the beginning of the army's are met from the Balkan geography close to the battlefield, as well as from Anatolia and distant provinces. It has been determined that the transportation vehicles, which are the main expedition logistics, are met from the Balkan geography close to the war zone, as well as from Anatolia and distant provinces. From the points where the means of transportation could not be obtained, their costs were collected and transferred to the army treasury. While the combat forces and auxiliary units were organized during the mobilization process, the points deemed necessary by the state were repaired and repaired. The ammunition to be used by the army on the battlefield, castle and ships was prepared in the cebehâne and armory and presented to the army service. In addition, the subsistence and financing of the army was met from the state treasury and the income of the people.