Özelleştirilmiş fitness egzersizleri oluşturmak için veri odaklı bir yaklaşım
A data-driven approach to generating customized fitness workouts
- Tez No: 901472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İyi bir egzersiz programı oluşturmak bilgi ve deneyim gerektirir. Sonuçların etkinliğini test etmek için deneyler ve gözlemler yapılmalıdır. Bu, bilimsel metodolojiye uygun bir problem olarak ele alınabilir, ancak sonuçların test edilmesinde sezgisel yöntemler geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışma, vücut geliştirme programlarına odaklanmaktadır. Vücut geliştirme alanındaki bir egzersizin etkileri, beslenme gibi farklı kritik faktörler nedeniyle kaba bir gözlemle anlaşılması zordur. Aynı zamanda, sonuçların belirgin hale gelmesi için uzun bir zaman geçmesi gerekir. Sonuç olarak, özellikle amatör sporcular, genellikle spor salonlarında rastgele oluşturulmuş egzersiz programlarına başvururlar. Bu çalışma, kişiselleştirilmiş bir vücut geliştirme egzersiz programının oluşturulmasına veri odaklı bir yaklaşımı ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunun için, veri madenciliği ve derin öğrenme yöntemleri kullanılmaktadır. Uzman antrenörler tarafından hazırlanan halka açık egzersiz programlarının derlendiği bir veri seti bulunmaktadır. 90'dan fazla egzersiz programı ve 300'den fazla egzersiz bulunmaktadır. Egzersizlerin ve programların parametreleri karşılaştırılmakta ve sonuçlar test edilmektedir. Çalışmanın sonuçları umut verici olsa da iyileştirmeye açıktır.
Özet (Çeviri)
Producing a good exercise program requires knowledge and experience. Experiments and observations should be carried out to test the effectiveness of the results. It can be treated as a problem in accordance with scientific methodology, but heuristics are widely used in testing results. This study focuses on bodybuilding programs. The results of an exercise in bodybuilding are difficult to understand with a rough observation because there are different critical factors such as nutrition. At the same time, a long time must pass for the results to become apparent. As a result, people, especially amateur athletes, often resort to haphazardly created exercise programs in gyms. This study aims to reveal a data-driven approach to the creation of a personalized bodybuilding exercise program. For this, it uses data mining and deep learning methods. A dataset of publicly available exercise programs prepared by expert trainers has been compiled. There are over 90 exercise programs and more than 300 exercises. The parameters of the exercises and programs are cross-compared and the results are tested. Although the results of the study are promising, they are open to improvement.