Mide kanserinde GA-68 fapı-04 PET/BT'nin evreleme ve prognoz belirlemeye katkısı
The contribution of GA-68 fapi-04 PET/CT to staging and prognosis in gastric cancer
- Tez No: 828302
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK FİKRET ÇERMİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Bu tez çalışmasında mide karsinomu tanılı hastalarda evreleme amacıyla yapılan F-18 FDG ve Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntülemelerin tanısal etkinliği karşılaştırılmış, Ga-68 FAPI-04 PET/BT'nin tedavi yönetimine katkısı ve prognostik değeri araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Mide kanseri tanılı evreleme amaçlı F-18 FDG PET/BT için gönderilen 31 hasta (23 erkek, 8 kadın) çalışma amaçlı Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntüleme grubuna dahil edildi. Her iki PET/BT görüntülemede primer tümör, lenf nodları, organ metastazlarının sayısı, SUVmax ve SUVmean değerleri ve tümör/arka plan oranları hesaplanarak kaydedildi. Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntülemede şüpheli lezyonlar için benign-malign ayrımı, biyopsi, MRG yada takip F-18 FDG PET/BT görüntülemeler ile yapıldı. Hastaların her iki PET/BT görüntüleme bulgularına göre yapılan evreleri karşılaştırıldı. Takip süresi içerisinde radyolojik ve/veya PET/BT görüntülemede progresyon veya ölüm gerçekleşen hastaların sağkalım analizi yapıldı. BULGULAR: Otuz bir hastanın histopatolojik tiplendirmesi adenokarsinom(tübüler, papiller) (n:13), taşlı yüzük hücreli karsinom (n:6), az koheziv (n:6), müsinöz (n:2), mikst tümör (n:4) şeklindedir. Hastaların takip süresi medyan 15 (1-25) aydır. Ga-68 FAPI-04 PET/BT'nin primer tümörü saptama oranı 30/31 (%96.7) iken F-18 FDG PET/BT'de 24/31 (%77.4) olarak bulundu. Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntülemede primer tümörün SUVmax ve SUVmean değeri F-18 FDG PET/BT'ye göre anlamlı (p=0.006 ve p=0.017) yüksek bulundu. Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntülemede primer tümör/arka plan oranı (TAO) (arka plan olarak kan havuzu (BP) SUVmax-SUVmean değerlerine oranlandığında) F-18 FDG PET/BT görüntülemeye göre anlamlı (p=0.003) yüksek bulunmuştur. Primer tümörde az diferansiye, taşlı yüzük ve müsinöz alt tiplerin (n=16) Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntülemede SUVmax ve SUVmean değerleri F-18 FDG'ye kıyasla anlamlı yüksek bulundu (p=0.008). Bölgesel lenf nodu metastazı olan 6/19 (%31.5) hastada F-18 FDG tutulumu izlenmezken, Ga-68 FAPI-04 tutulumu izlendi. Lezyon bazlı analizde Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntülemede tutulum izlenen lenf nodu sayısı F-18 FDG'ye göre anlamlı (p=0.026) yüksekti. Ga-68 FAPI-04 ve F-18 FDG PET/BT görüntülemeleri arasında bölgesel lenf nodu ve uzak lenf nodu SUVmax ve TAO değeri anlamlı fark (p>0.05) göstermemiştir. Ga-68 FAPI-04 ve F-18 FDG PET/BT görüntüleme arasında kemik metastazı SUVmax, karaciğer metastazı SUVmax, karaciğer L/B SUVmax değeri anlamlı (p>0.05) fark göstermemiştir. Peritoneal karsinomatozis olan 5 hastanın tamamında yoğun Ga-68 FAPI-04 tutulumu izlenirken (%100), sadece 1 hastada (%20) düşük düzeyde F-18 FDG tutulumu izlendi. Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntülemede periton tutulumunun SUVmax ve TAO değerleri F-18 FDG'ye göre anlamlı (p=0.04 ve p=0.04) yüksek bulunmuştur. Ga-68 FAPI-04 ve F-18 FDG PET/BT görüntüleme arasında hastalık evresi ve N evresi anlamlı (p>0.05) fark göstermemiştir. Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntüleme ile ek metastatik odak saptanan 5 hastanın tedavi yönetimi değişmiştir. Her iki görüntülemede primer tümör SUVmax ve SUVmean değerlerinin radyolojik progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalıma etkisi saptanmamıştır. SONUÇ: Ga-68 FAPI-04 PET/BT görüntüleme mide kanseri tanılı hastalarda primer tümör saptamada ve evrelemede F-18 FDG PET/BT'den üstündür. Özellikle F-18 FDG tutulumunun yetersiz kaldığı taşlı yüzük hücreli ve müsinöz tiplerde ek lezyon saptamada daha etkilidir. Belli hasta gruplarında konvansiyonel ve hedefe yönelik tedavi yönetimlerine katkısının yanında yakın gelecekte teranostik amaçla kullanılabilme potansiyeli ile de umut vadedici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Comparison of the diagnostic efficiency of F-18 FDG PET/CT and Ga-68 FAPI-04 PET/CT imaging performed for staging in patients with gastric carcinoma, the contribution of Ga-68 FAPI-04 PET/CT to treatment management and its prognostic value was investigated. MATERİALS AND METHODS: Thirty-one patients (23 men, 8 women) who applied to our clinic for gastric cancer staging and underwent F-18 FDG PET/CT and Ga-68 FAPI-04 PET/CT imaging were included in the study. The primary tumor, lymph nodes, number of organ metastases, SUVmax and SUVmean, and tumor/background ratios were calculated and recorded in both images. Biopsy, MRI, or follow-up imaging of suspicious lesions in Ga-68 FAPI-04 PET/CT imaging revealed benign-malignant differentiation. The patients were compared by staging for both imaging. Survival analysis was performed for patients with radiological progression or death during the follow-up period. RESULTS: Histopathological typing of thirty-one patients were adenocarcinoma (Tubular-papillary) (n:13), signet ring cell carcinoma (n:6), poor cohesive (n:6), mucinous (n:2), mixed tumor (n:4). The median follow-up period of the patients is 15 (1-25) months. The primary tumor detection rate for Ga-68 FAPI-04 PET/CT was 30/31 (96.7%) and 24/31 (77.4%) for F-18 FDG PET/CT. SUVmax and SUVmean of the primary tumor were significantly higher (p=0.006 and p=0.017) in Ga-68 FAPI-04 PET/CT imaging compared to F-18 FDG PET/CT. The primary tumor/background ratio (TBR) (as a background ratio of blood pool (BP) to SUVmax-SUVmean) in the Ga-68 FAPI-04 PET/CT imaging showed a significant (p=0.003) higher than the F-18 FDG imaging. In the primary tumor, the SUVmax and SUVmean of the poorly differentiated, signet ring cell, and mucinous subtypes (n=16) were significantly higher in Ga-68 FAPI-04 imaging compared to F-18 FDG (p=0.008). While F-18 FDG uptake was not observed in 6/19 (31.5%) patients with regional lymph node metastases, Ga-68 FAPI-04 uptake was observed. In the lesion-based analysis, the number of lymph nodes with involvement in the Ga-68 FAPI-04 imaging was significantly higher (p=0.026) than in the F-18 FDG imaging. Regional lymph node and distant lymph node SUV max and TBR were not significantly different (p>0.05) between Ga-68 FAPI-04 and F-18 FDG PET/CT imaging. Bone metastasis SUVmax, liver metastasis SUVmax, and liver L/B SUVmax were not significantly different between Ga-68 FAPI-04 and F-18 FDG PET/CT imaging (p>0.05). Intense Ga-68 FAPI-04 uptake was observed in 5/5 patients with peritoneal carcinomatosis (100%), while low F-18 FDG uptake was observed in 1/5 (20%) patients. In Ga-68 FAPI-04 PET/CT, SUVmax and TBR of peritoneal involvement were significantly (p=0.04 and p=0.04) higher than F-18 FDG. The disease staging and N stage were not significantly different between Ga-68 FAPI-04 and F-18 FDG imaging (p>0.05). The treatment management of 5 patients with additional metastatic focus detected by FAPI imaging was changed. There was no effect of primary tumor SUVmax and SUVmean on radiological progression-free survival and overall survival in either imaging. CONCLUSION: Ga-68 FAPI-04 PET/CT imaging is superior to F-18 FDG PET/CT in detecting primary tumor and disease staging in patients with gastric cancer. It is more effective than F-18 FDG in detecting additional lesions, especially in signet ring cell and mucinous types where F-18 FDG uptake is insufficient. It has been concluded that it is promising with its potential to be used for theranostic purposes soon, as well as its contribution to conventional and targeted therapy management in specific patient groups.