Nükleer terörizmle başa çıkma mücadelesinde kilit taşı: Nükleer madde kaçakçılığı ile mücadele
Keystone in the fight against nuclear terrorism: Tackling nuclear material trafficking
- Tez No: 828348
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Strateji Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, ulus-altı grupların uluslararası karaborsada gerçekleştirdikleri yasa dışı nükleer madde kaçakçılığı olaylarının sonucunda oluşabilecek nükleer terörizm olaylarını önleme noktasında uluslararası işbirliğinin önemini vurgulama hedefi ile kaleme alınmıştır. Motivasyonları gereği nükleer terör saldırısı gerçekleştirmekten geri durmayacak terör gruplarının, uluslararası karaborsadan elde edebilecekleri nükleer maddeler ile, basit bir nükleer silah yapmaları ve bu nükleer silahı gerçekleştirecekleri bir eylemde kullanma hedefleri, özellikle son yıllarda terör gruplarının gerçekleştirdiği kitlesel kayıplı eylemler göz önüne alındığında, söz konusudur. Terör gruplarının nükleer maddelere erişim imkân kabiliyetlerinin artması, olası nükleer terör saldırısı anının her an daha da yaklaştığı fikri ile doğru orantılıdır. Olası bir nükleer terör saldırısının önüne geçmek için gerçekleştirilecek ilk eylem ise, terör gruplarının nükleer maddelere erişimini minimum düzeye indirmek ve bu olayı ortadan kaldırmaktır. Bu çerçevede, ulus devletlerin, aralarında yaşanan diğer dış politika ilişkilerini bir tarafa bırakarak ve uluslararası kuruluşlar ve örgütlerin de destekleri ile nükleer karaborsa ağını ortadan kaldırmak ve dolayısı ile oluşabilecek bir nükleer terör saldırısını engellemek için birlikte mücadele etmeleri gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, terör gruplarının nükleer maddeleri edinme hedefleri ve gerçekleştirebilecekleri olası bir nükleer terör saldırısının tüm boyutları analiz edilmiş ve nükleer terörizmin önüne geçmek için gerçekleştirilecek ilk eylem olan, yasa dışı nükleer madde ticaretinin önüne geçilmesi ve uluslararası nükleer karaborsa ağının ortadan kaldırılması için ulusal ve uluslararası düzeyde atılan ve atılması gereken ii adımları inceleme hedeflenmiştir. Ayrıca, yasa dışı nükleer madde kaçakçılığı olaylarında, Türkiye perspektifi de çalışma içerisinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been written with the aim of emphasizing the importance of international cooperation in preventing nuclear terrorism that may occur as a result of illegal nuclear material smuggling by sub-national groups on the international black market. Terrorist groups due to their motivation, will not hesitate to carry out a nuclear terrorist attack, to make a nuclear weapon with nuclear materials that they can obtain from the international black market and to use this nuclear weapon in an action they will carry out, especially when the mass casualties carried out by terrorist groups in recent years are taken into consideration. The increase in terrorist groups' ability to access nuclear materials is directly proportional to the idea that the moment of a possible nuclear terrorist attack is getting closer every moment. The first action to be taken to prevent a possible nuclear terrorist attack is to minimize the access of terrorist groups to nuclear materials and to eliminate this event. In this context, nation states should put aside other foreign policy relations between them and fight together with the support of international organizations and organizations to eliminate the nuclear black market network and thus to prevent a nuclear terrorist attack that may occur. In this thesis, the objectives of terrorist groups to acquire nuclear materials and all dimensions of a possible nuclear terrorist attack that they may carry out were analyzed and the first action to be taken to prevent nuclear terrorism, to prevent illegal nuclear material trade and to eliminate the international nuclear black market network, at national and international levels. It is aimed to examine the steps taken and to be taken. In addition, the perspective of Türkiye in cases of illegal nuclear material smuggling is also included in the study.