Boşanma davasında şiddet
Violence in divorce case
- Tez No: 828363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKÇAAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Boşanma, eşlerin evlilik birliğini mahkeme kararıyla sona erdirme yollarından biridir. Türk Medeni Kanunu'nda boşanma sebepleri sayılmıştır. Evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle boşanma davasında eşler genellikle şiddet vakıasına dayanmaktadır. Şiddet kavramı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından“fiziksel güç veya iktidarın kasıtlı bir tehdit veya gerçeklik biçiminde bir başkasına uygulanması sonucunda maruz kalan kişide yaralanma, ölüm ve psikolojik zarara yol açması ya da açma olasılığı bulunması”şeklinde tanımlanmıştır. Dünyada kültürden kültüre ve dönemden döneme şiddetin tanımı, amacı ve yönelimi değişim göstermektedir. Boşanma davasında taraflardan birinin ileri sürdüğü vakıanın şiddet olarak değerlendirilmesi yargılamanın sonucunu etkilemektedir. Dolayısıyla, Doktrine ve Yargıtay uygulamasına göre şiddet kavramının nasıl ele alındığı oldukça önemlidir. Boşanma Davasında Şiddet adlı bu tez çalışmasında, şiddet kavramı ve boşanma davalarında şiddet olarak nitelendirilen davranışlar, Doktrin ve Yargıtay uygulamasına göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken boşanma kavramı, tarihi gelişimi, benzer davalardan farkı, boşanma sebepleri, ulusal ve uluslararası alanda şiddetin tanımı, şiddetin ispatı, deliller ve hukuka aykırı deliller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Divorce is one of the ways to end the marriage union of the spouses with a court decision. The reasons for divorce are listed in the Turkish Civil Code. In marriage union in the divorce case, the spouses are usually exposed to violence due to the fact that the foundation is shaken. The concept of violence is defined by the World Health Organization (WHO) as“physical power or power to another in the form of a deliberate threat or reality cause injury, death and psychological harm to the exposed person as a result of its application. opening or the possibility of opening”. From culture in the world the definition, purpose, and orientation of violence change from culture to period and from period to period. shows. The violence of the case claimed by one of the parties in the divorce case assessment affects the outcome of the trial. Therefore, according to the doctrine and the practice of the Supreme Court, how the concept of violence is handled is quite important. In this thesis, a study called Violence in Divorce Case, the concept of violence and Behaviours characterized as violence in divorce cases, Doctrine and Supreme Court are evaluated according to their application. Divorce when making this assessment concept, historical development, the difference from similar cases, reasons for divorce, national definition of violence in the international arena, proof of violence, evidence, and unlawful evidence ıt is discussed.