Opiyat bağımlılığı tedavisinde kullanılan buprenorfin/nalokson kombinasyonunun analizi için yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi
Development of innovative approaches for analysis of buprenorphine/naloxone combination used in opiate addiction treatment
- Tez No: 828413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Opiyatların zaman içinde uzun süreli ve tekrarlı olarak kullanılmasının (OUD) yaygınlığı son on yılda benzersiz sayılara ulaşmış, aşırı doz ölüm oranlarını ve buna bağlı olarak da sosyoekonomik yükü artırmıştır. Dilaltı buprenorfin/nalokson tablet kombinasyonu opiyat bağımlılığı için etkili bir tedavi sağlamaktadır. Kısmi m-opioid reseptör agonisti olan buprenorfinin 4: 1 oranında kombinasyon halinde antagonist nalokson ile formüle edilen dil altı tablet, opioid bağımlı hastalar için etkili bir çekilme ve idame tedavisi sunmakta ve aynı zamanda farmakodinamik özelliklerinin iyi tolere edilmesi ile daha düşük kötüye kullanım potansiyeline sahip olması gibi avantajlar taşımaktadır. Bununla birlikte buprenorfin/nalokson için kullanılan yenilikçi ekstraksiyon yöntemleri ve analiz teknikleri halen çok sınırlıdır. Bu çalışma kapsamında buprenorfin/nalokson için yüksek hassasiyete sahip, hızlı ve düşük tayin sınırlarına ulaşılabilen HPLC bazlı bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of long-term as well as repeated use of opioids (OUD) has reached unprecedented levels over the past decade, increasing overdose mortality, and thus resulting socioeconomic burden. A combination of buprenorphine and naloxone sublingual tablet is an effective treatment for opiate addiction. Sublingual tablet containing the antagonist naloxone at a ratio of 1 to 4 of buprenorphine, an m-opioid receptor partial agonist, provides effective withdrawal and maintenance therapy for opioid-dependent patients, while its pharmacodynamic properties are well tolerated. Although, extraction methods and analytical techniques for buprenorphine/naloxone are still very limited, it offers benefits such as reduced potential for abuse. The aim of this study was to develop his HPLC-based method with high sensitivity, speed and low detection limit for buprenorphine/naloxone.