İdari yargıda hatalı tıbbı uygulamadan açılan tam yargı davalarının sağlık hukuku yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of full judgment cases opened from malpractice in administrative jurisdiction in terms of health law
- Tez No: 828423
- Danışmanlar: PROF. MİNE ESİN OCAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Hatalı tıbbi uygulama son zamanlarda yazılı ve görsel basın ile mahkemeler tarafından sık sık kullanılmaktadır. Hatalı tıbbı uygulama neticesinde zarar gören hastalar idari yargıda tam yargı davası açarak bu zararlarını idareden talep edebilmektedirler. İdare ise bu ödemiş olduğu tazminat miktarını bazen sağlık mesleği mensuplarına mahkemelerin belirlediği kusur oranında rücu edebilmektedir. Bu durum ise sağlık mesleği mensuplarının zamanını almakta, psikolojilerini etkilemektedir. Aynı zamanda tazminat miktarlarını da ödemek zorunda kalmaları neticesinde maddi olarak da zarara girmektedirler. Sağlık mesleği mensupları hatalı tıbbi müdahaleden kaynaklanan tam yargı davaları ile karşılaşmamak için tıp biliminin gerektirdiği, hastaya daha fazla yarar gösteren tıbbi tedaviyi uygulaması, tıbbi özen ve dikkat göstererek hastaya zarar vermeden tıbbi müdahaleyi yapması gerekmektedir. Çalışmada tıbbi müdahale, tıbbi müdahalenin unsurları, hatalı tıbbi müdahale, hatalı tıbbi müdahalenin unsurları, tam yargı davaları, tam yargı davalarının açılabilmesi için ön koşullar, rücu ve Bölge İdare Mahkemelerinin tam yargı davaları ile ilgili vermiş olduğu kesin kararlar ile Danıştay'ın tam yargı davaları ile ilgili vermiş olduğu kesin kararlardan bahsedilmiştir. Çalışmamızda sağlık mesleği mensuplarına yol göstermesi açısından farklı yargı kararlarına değinilmiştir. Yargı kararlarında ne tür hata yapıldığında mahkemelerin hangi kararlar verdiği gözler önüne serilerek sağlık mesleği mensuplarının faydalanması ve bu tür hatalar ile karşılaşılmaması amaçlanmıştır. Çalışmada 2 adet Uluslararası Sözleşmeye, 3 adet Uluslararası Bildirgeye, 1 adet Nizamname, 1 adet Tüzük, 1 adet Etik Kural, 1 adet Yönetmelik, 1 adet Genelge, 1 adet Kanun Hükmünde Kararname, 15 adet Kanun ve 1 adet Anayasa maddesine değinilmiştir. Ayrıca 52 adet Danıştay kararına, 1 adet Anayasa Mahkemesi kararına, 10 adet Yargıtay kararına, 16 adet Bölge İdare Mahkemeleri kararına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Faulty medical practice has been frequently used by the written and visual media and the courts recently. Patients who have been harmed as a result of incorrect medical practice can claim their damages from the administration by filing a full remedy action in the administrative jurisdiction. The administration, on the other hand, can sometimes recourse the amount of compensation it has paid to the healthcare professionals at the rate of fault determined by the courts. This situation takes the time of healthcare professionals and also affects their psychology, albeit for a short time. At the same time, they suffer financial losses as a result of having to pay the amount of compensation. In order not to face full-judgment lawsuits by healthcare professionals arising from faulty medical intervention, medical science requires medical intervention without harming the patient, by applying the medical treatment that is more beneficial to the patient, by showing medical care and attention. In our study, medical intervention, elements of medical intervention, erroneous medical intervention, elements of erroneous medical intervention, full remedy cases, preconditions for filing full remedy cases, recourse and the final decisions of the Regional Administrative Courts on full remedy cases and the full remedy cases of the Council of State. It is mentioned about the full judgment cases he has given regarding the issue. In our study, different judicial decisions are mentioned in terms of guiding healthcare professionals. It is aimed to benefit healthcare professionals and not to encounter such mistakes by revealing what kind of mistakes are made in judicial decisions and which decisions are made by the courts. In our study, 2 International Conventions, 3 International Declarations, 1 Regulation, 1 Bylaw, 1 Ethical Rule, 1 Regulation, 1 Circular, 1 Decree-Law, 15 Laws and 1 Constitutional articles were mentioned. In addition, 52 decisions of the Council of State, 1 Constitutional Court decision, 10 Supreme Court decisions, and 16 District Administrative Court decisions are included.