Kedilerde paranazal sinüs bilgisayarlı tomografi görüntülerinin yarı-otomatik segmentasyon ile hacim ölçümü ve üç boyutlu yapılandırılması
Volumetric measurement and three-dimensional reconstruction of feline paranasal sinuses by using computed tomography images with semi-automatic segmentation
- Tez No: 828425
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kedilerde sıklıkla izlenen sinonazal hastalıkların klinik bulgularının benzer olması ve bölgenin karışık anatomik yapısına bağlı olarak tanısı zordur. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda kedi paranazal sinüsleri bilgisayarlı tomografik olarak 2 boyutlu değerlendirilmiştir. İnsanlarda paranazal sinüs değerlendirilmesinde bilgisayarlı tomografi (BT) bazlı segmentasyon altın standarttır. Beşeri hekimlikte yapılan güncel çalışmalarda paranazal sinüslerin 3 boyutlu değerlendirilmesinin ve hacim ölçümlerinin önemini vurgulanmakta ve sinonazal hastalıkların tanısında ve sağaltımında yardımı olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı BT görüntüleri kullanılarak kedi paranazal sinüslerinin değerlendirilmesi, morfometrik yapısının 3 boyutlu olarak ortaya koyulması, elde edilen bulgular ile kedilerde referans sinüs hacmi bulunarak hastalıkların rutin tanısında kullanılmasıdır. Çalışmada BT bazlı segmentasyonun kedi paranazal sinsülerinin değerlendrilmesinde rutin kullanım kazanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada paranazal sinüs patolojisi olmayan 20 kediye ait BT görüntüleri kullanıldı. Kullanılan BT görüntüleri Fujifilm marka 32 kesit Supria model bilgisayarlı tomografi cihazı kullanılarak elde edildi. Kafatası uzunluk ölçümü sagittal kesit, kafatası genişlik ölçümü ise dorsal 2 boyutlu BT görüntüleri üzerinden yapıldı. Paranazal sinüslerin 3 boyutlu görünümleri ve hacim değerleri 3D Doctor programı kullanılarak BT bazlı segmentasyon ile elde edildi. Paranazal sinüslerin morfometrik yapıları ve anatomik varyasyonları, 2 boyutlu ve 3 boyutlu görünümler üzerinde değerlendirildi. Çalışma süresince elde edilmiş olan ağırlık, yaş, kafatası genişliği, kafatası uzunluğu, frontal sinüs hacmi ve sfenoid sinüs hacmi verilerine ait tanımlayıcı istatistikler; ortalama, standart hata, medyan, birinci çeyrek, üçüncü çeyrek, minimum ve maksimum ölçütleri ile özetlendi. Pearson korelasyon analizi ile sürekli değişkenler arasında olası ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
Sinonasal diseases are common in cats and diagnosis is challenging due to similarity of clinical symptoms and complex anatomical structure. Paranasal sinuses of cats evaluated 2D by computed tomography (CT) on previous studies. In human medicine, evaluation of paranasal sinus by CT based segmentation is gold standart. Recent studies in human medicine emphasize the importance of 3D evaluation and volumetric measurements of paranasal sinuses, demonstrating their potential contibution to the diagnosis. This study aims to promote the routine use of CT based segmentation in evaluation of cat paranasal sinuses. In this study, CT images of 20 cats without paranasal sinus pathology were used. The CT images were obtained using a Fujifilm Supria model CT scanner with 32 slices. Skull length measurements were performed on sagittal plane, skull width measurements were obtained on dorsal plane 2D CT images. Three-dimensional views and volume measurements of paranasal sinuses were obtained CT based segmentation by using the 3D Doctor software. The morphometric structures and anatomical variations of paranasal sinuses were evaluated 2D and 3D. Descriptive statistics including mean, standard error, median, first quartile, third quartile, minimum, and maximum were summarized for weight, age, skull width, skull length, frontal sinus volume, and sphenoid sinus volume data obtained during the study. Possible relationships between continuous variables were examined using Pearson correlation analysis.