Çiftleşme işaretleyicisi ile koyun üreme takibi modelinin oluşturulması
The development of sheep reproductive breeding model with using mating maker
- Tez No: 828426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sürdürülebilir koyunculuk yönetimi için doğru stratejilere sahip olan işletmelere ve bu işletmelerde kullanılmak üzere yeni teknolojik yazılım ve ekipmana olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle yüksek verimli koyunculuk işletmelerine akıllı sürü yönetim sistemlerinin entegrasyonu önem kazanmaktadır. Bu çalışma, 206 adet merinos koyun kullanılarak yapıldı. Çalışmada, çeşitli teknolojik araçlar kullanılarak koyunların verileri kaydedilmiştir. Dijital küpeler, koyun yönlendirme sistemi, küpe okuyucu istasyon, otomatik tartım ve veri dönüştürücü gibi araçlar kullanılarak koyunların yaş, ırk, vücut kondisyon skoru, canlı ağırlık, sağlık skorları, hastalıklar, semptomlar, tedavi protokolleri, aşı ve ilaç uygulamaları gibi çeşitli veriler kaydedildi. Çalışmada 195 dişi hayvan arasından 60 hayvan seçildi, belirlenen dişi hayvanlara senkronizasyon protokolünde 11 gün süresince progesterone sünger ve 11. gün 500 IU PMSG uygulandı. Koyunların kızgınlık süresi, davranışları, sünger uygulama ve geri dönme oranı gibi östrus verileri de incelendi. Sünger aşım grubu ve sünger geri dönme grubu arasında süreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edildi (P0,05).
Özet (Çeviri)
The demand for sustainable sheep farming practices and the need for new technological software and equipment is increasing day by day. Therefore, the integration of smart flock management systems becomes crucial for high-efficiency sheep farming enterprises. This study was conducted using 206 Merino sheep. Various technological tools were used to record the data of the sheep. Digital ear tags, sheep guiding system, ear tag reader station, automatic weighing, and data converter were employed to record information such as age, breed, body condition score, live weight, health scores, diseases (parasitic, infectious, metabolic, and traumatic), symptoms, treatment protocols, and vaccine and medication applications. Out of the 195 female animals, 60 were selected for the study. These selected females were subjected to a synchronization protocol using progesterone sponges for 11 days, followed by the administration of 500 IU PMSG on the 11th day. Estrus data, including estrus duration, behaviors, sponge application, and return rate, were also analyzed. There was a significant difference in duration between the groups that received sponge mating and those that experienced sponge return (P0.05).