Maksilla ve mandibulada bukkal ve palatal bölgede mini vida yapılan alanlardaki yapışık dişeti kalınlığının farklı yaş ve cinsiyet ile ı̇lişkisi
The associations of attached gingival thickness in the buccal and palatal region of the maxilla and in the buccal region of the mandibula with age and gender
- Tez No: 828427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GEÇGELEN CESUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Ortodontik tedavilerde ankraj kontrolü için sıklıkla mini vidalar kullanılmaktadır. Mini vida başarısını etkileyen önemli faktörlerden birisi diş eti kalınlığıdır. Diş eti kalınlığı bireyler arasında ve ağız içindeki farklı bölgelerde yaş ve cinsiyete göre değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; sıklıkla mini vida uygulanan bölgelerdeki diş eti kalınlığının yaş, cinsiyet ve bölgelere göre değişimini incelemek, uygulanacak mini vidanın boyutunun seçilmesine rehberlik etmektir. Materyal-Method: Çalışmamızda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na muayene için başvuran 224 hastada transgingival sondalama yöntemi ile diş eti kalınlığı ölçümleri yapılmıştır. 14-20 ve 21-27 yaş aralığında olmak üzere 56 kadın ve 56 erkek çalışmaya dahil edilmiştir. Ölçümler her bireyde mandibula bukkal bölge ve maksilla bukkal bölge interdental alanda mukogingival birleşim noktasından, maksilla palatinal bölgede gingival tepeden 4 mm ve 8 mm mesafede interdental alandan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Orthodontic treatments often utilize mini-screws for anchorage control. Gingival thickness is one of the significant factors affecting the success of mini-screws. Gingival thickness varies among individuals and different regions of the mouth based on age and gender. This study aimed to investigate gingival thickness variations regarding age, gender, and sites where mini-screws are frequently applied and to guide mini-screw size selection. Material-Method: In our study, gingival thickness measurements were performed by a transgingival probing method in 224 patients who presented for examination to the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Aydın Adnan Menderes University. Fifty-six females and 56 males aged 14-20 and 21-27 years were enrolled in the study. In each individual, measurements were made from the mucogingival junction at the interdental area in the buccal mandibular and buccal maxillary regions, whereas at the interdental area within 4 mm and 8 mm distance from the gingival crest in the palatinal maxilla.