Optimization of spectral efficiency of 5G by using non-orthogonal multiple access (NOMA) based on power domain
- Tez No: 828431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT CEVIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
5G (beşinci nesil), yüksek veri hızı hızına ve büyük kapsama alanına ek olarak, çok düşük gecikmeli iletişimle çok sayıda bağlı cihazı destekleme yeteneğine sahiptir. Yukarıdaki büyük veri bilgisini ele almak için, gelişen bazı teknolojilerin gerçeğe dönüşmesi gerekmektedir. 5G, bu zorluklarla birlikte bir ağın Hizmet Kalitesi (QoS) açısından daha iyi performans göstermesini sağlayan belirli segmentleri kullanır, bu nedenle, 5G'yi mevcut ve beklenen iletim teknikleriyle sunulan bir mobil iletişim ağından çok daha fazla düşünmenin ardındaki neden budur. Bu tez, iki kategorisi olan Çoklu Erişim Teknikleri (MTA) hakkında genel bir bakış sunar: Ortogonal Çoklu Erişim (OMA) ve Ortogonal Olmayan Çoklu Erişim (NOMA), ardından NOMA segmentlerini tanımlar: güç ve kod alanı. Bundan sonra, SE'yi (spektrum verimliliği) geliştirmek için belirli bir metodoloji varsayacağımız ve hem yukarı bağlantı hem de aşağı bağlantı NOMA senaryolarında kullanıcılar için güç tahsisinde adaleti sağlayacağımız güç alanına odaklanır ve onu araştırırız.
Özet (Çeviri)
5G (fifth generation) have the ability to support a massive number of connected devices with very low latency communications, in addition to high data rate speed and huge coverage area. To deal with a big data information above, it is required some emerging technologies forward to become a reality. 5G use a certain segments that make a network perform better in terms of Quality of Service (QoS) with these challenges, so this is a reason behind considering 5G much more than a mobile communication network presented with current and expected transmission techniques. This thesis shows the overview about Multiple Access Techniques (MTA) with its two categories: Orthogonal Multiple Access (OMA) and Non-Orthogonal Multiple Access (NOMA) then describe NOMA segments: power and code domain. After that, we are focus and investigate on the power domain where we will suppose a certain methodology to enhance SE (spectrum efficiency) and achieves fairness in power allocation for the users in both uplink and downlink NOMA scenarios