Çocukların resim analizi yöntemiyle koronavirüs salgınına yönelik algılarının belirlenmesi
Determining children's perceptions of the coronavirus epidemic by picture analysis method
  1. Tez No: 828435
  2. Yazar: EZGİ NUR KAÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada 7-9 yaş arasındaki çocukların koronavirüs salgınına yönelik algılarını resim analizi yöntemiyle değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma sanat temelli nitel özellikte bir araştırmadır. Nitel veri toplama ve değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Sinop ilinde Kasım 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında ilkokulda eğitim öğretim gören 7-9 yaş aralığındaki çocuklarla gerçekleştirilmiştir. Veriler, koronavirüs salgınının kontrol altına alındığı, kısıtlamaların kalktığı ve aşılamada sona gelindiği dönemde yapılmıştır. Çocuklara“Koronavirüsün resmini çizmeni istiyorum”yönergesi ile resim yapmaları, daha sonra resimlerini anlatmaları istenmiştir. Çocuklar 10'ar kişilik gruplara ayrılarak her bir çocuğun veri toplama dosyası oluşturulmuştur Çocukların resimleri Ç1,Ç2,Ç3……..Ç32 şeklinde verilen kodlarla ifade edilmiştir. Her bir çocuk için tanıtıcı bilgi formu doldurulmuş, resmini tamamlayan çocukla resim hakkında görüşülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Çalışma uzman görüşü alınarak, veri doygunluğuna ulaşıldığına karar verilen 32 resim ile sonlandırılmıştır. Bulgular: Çocukların 18'i kız 14'ü erkek cinsiyettedir. Çocukların koronavirüs salgınına yönelik yaptıkları resimler ve ifadelerinden; tehlikeli/güvensiz alan algısı, baş edebilme/kontrol edebilme isteği, kontrol kaybı, olumsuz duygular, değişen dünya ve ortak insanlık deneyimi olmak üzere toplamda altı adet tema ortaya çıkmıştır. Bu temalara yönelik resimlerde yer alan detaylara bakıldığında en fazla virüs sembolünün çizildiği, daha sonra hastane, ambulans, sedye, kendini koruyan insanlar (maske, kolonya, dezenfektan sprey vb), değişen yaşam şekillerinin çizimi görülmektedir. Çocukların resimlerinde üzgün ifade figürlerine yer verdiği ve virüsü abartılı olarak büyük çizdiği görülmüştür. Bunun yanı sıra çocukların en çok kırmızı, siyah, kahverengi, mor renkleri de yoğun olarak kullanmışlardır. Sonuç: Çocukların hala koronavirüs salgınına karşı bir risk algısı taşıdığı ve bu algının normalleşme sürecinde bile devam ettiği belirlenmiştir. Çocukların resimlerinde ve ifadelerinde pandemide alınan önlemlerin farkında olduğu görülmüş ve resimlerde bu önlemlere dair detaylar bulunmuştur. Evde kalmak, kısıtlamalara uyum sağlamak gibi zorluklarla baş etme becerilerine odaklandıkları ve salgının dünya çapındaki etkilerini anladıkları resimlerde ve ifadelerinde gözlemlenmiştir. Resim çizdirme gibi teknikler, çocuklarla sağlıklı iletişimi kolaylaştırarak salgını ve etkilerini tartışma sürecine yardımcı olmaktadır. Çocukların koronavirüs salgınına yönelik algılarının belirlenmesi, kriz yönetimi için gerekli önlemlerin alınmasını, çocukların baş edebilme becerilerinin geliştirilmesini ve dezavantajlı gruplardaki çocukların ihtiyaçlarının tespit edilmesini sağlamak için önemlidir. Pandemi döneminde çocuk sağlığını koruma ve geliştirme konusunda çalışan çocuk hemşirelerinin görev ve sorumluluklarını bilmesinin önemini ve çocuklarla terapötik oyun ve terapötik iletişim tekniklerinin kullanması ve bu konuda eğitimlerle kendilerini geliştirmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to evaluate the perceptions of children between the ages of 7 and 9 regarding the coronavirus epidemic using the picture analysis method. Materials and Methods: The research is an art-based qualitative research. Qualitative data collection and evaluation method was used. The research was carried out with children aged 7-9 who were studying at primary school in Sinop province between November 2022 and February 2023. The data were made during the period when the coronavirus epidemic was under control, restrictions were lifted and vaccination was ended. The children were asked to paint with the instruction“I want you to draw a picture of the coronavirus”and then to describe their pictures. The children were divided into groups of 10 and each child's data collection file was created. The pictures of the children were expressed with the codes given as C1, C2, C3……..C32. An introductory information form was filled for each child, the child who completed the picture was interviewed about the picture and it was recorded. The study was concluded with 32 images, which were decided to reach data saturation by taking expert opinion. Results: 18 of the children are girls and 14 of them are boys. From the pictures and expressions of the children about the coronavirus epidemic; A total of six themes emerged: the perception of dangerous/unsafe space, the desire to cope/control, loss of control, negative emotions, the changing world and the common human experience. When we look at the details in the pictures for these themes, it is seen that the most virus symbols are drawn, followed by the hospital, ambulance, stretcher, self-protecting people (mask, cologne, disinfectant spray, etc.), changing lifestyles. It was seen that the children included sad expression figures in their pictures and drew the virus exaggeratedly. In addition, children mostly used red, black, brown and purple colors intensively. Conclusion: It has been determined that children still have a risk perception against the coronavirus epidemic and this perception continues even during the normalization process. In the pictures and expressions of the children, it was seen that they were aware of the measures taken during the pandemic, and the details of these measures were found in the pictures. It has been observed in their pictures and expressions that they focus on their ability to cope with challenges such as staying at home, adapting to restrictions, and understanding the worldwide impact of the epidemic. Techniques such as drawing pictures facilitate healthy communication with children and help the process of discussing the epidemic and its effects. Determining children's perceptions of the coronavirus epidemic is important to ensure that necessary measures are taken for crisis management, to develop children's coping skills, and to identify the needs of children in disadvantaged groups. During the pandemic period, it is important that pediatric nurses working on protecting and improving child health know the importance of knowing their duties and responsibilities, using therapeutic play and therapeutic communication techniques with children and improving themselves with training on this subject.