Çocukların akademik benlikleri ile sosyal davranışları ve oyun davranışlarının incelenmesi
Examination of preschool children's academic self-perception, social behaviors, and play behaviors
  1. Tez No: 828436
  2. Yazar: EMINE KARA CHALIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜDRİYE YILDIZ BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Okul öncesi dönem, çocukların hayatta sahip olacağı temel yeteneklerin ve davranışların temelini oluşturur. Çocukların bu dönemde kazanacakları; olumlu sosyal ilişkiler, akademik yeteneklerine ve başarılarına karşı olumlu algı gelişimi, yaratıcılık ve problem çözme yetenekleri gelecekteki başarılarını ve iyi bir yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu düşünce ile bu çalışmanın amacına yönelik okul öncesi çocukların akademik benlikleri ile sosyal davranışları ve oyun davranışları incelenmiştir. Çalışmaya Ankara ili Yenimahalle ve Çankaya İlçesi Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı ana okullarına devam eden 36-72 ay arası çocuklar, ebeveynleri ve öğretmenleri dâhil edilmiştir. Çalışmada çocuk ve aileleri hakkında bilgi toplamak amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan Bilgi Formu, çocukların akademik benlik saygısı düzeyini belirlemek için Αkademik Benlik Saygısı Ölçeği (ABSÖ), çocukların oyun davranışlarını belirlemek için 36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği (ÇODÖ) ve çocukların soyal davranışlarını belirlemek için Okul öncesi Sosyal Davranış Ölçeği-Öğretmen Formu (ΟÖSDÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, çocukların akademik benlik saygıları, sosyal davranışları ve oyun davranışlarında demografik bilgi formundaki değişkenler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, 36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği (ÇODÖ) 'nin alt boyutlarından sessiz davranış ile Okul Öncesi Sosyal Davranış Ölçeği (ΟÖSDÖ)'nin alt boyutlarından fiziksel ve ilişkisel saldırganlık arasında, çocukların 36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği (ÇODÖ) 'nin alt boyutlarından tek başına oyun davranışları ile Okul Öncesi Sosyal Davranış Ölçeği (ΟÖSDÖ)'nin alt boyutlarından depresif duygulanım arasında, 36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği (ÇODÖ) 'nin alt boyutlarından paralel oyun ile Okul Öcesi Sosyal Davranış Ölçeği (ΟÖSDÖ)'nin alt boyutlarından olumlu sosyal davranışlar ve depresif duygulanım arasında, Okul Öncesi Sosyal Davranış Ölçeği (ΟÖSDÖ)'nin alt boyutlarından olumlu sosyal davranış ile akademik benlik saygısı arasında, 36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği (ÇODÖ) 'nin alt boyutlarından itiş kakışlı oyun ile fiziksel saldırganlık ve ilişkisel saldırganlık arasında, akademik benlik saygısı ile olumlu sosyal davranışlar arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunken; sessiz davranış ile sosyal oyun davranışları ve akademik benlik saygısı arasında, tek başına oyun ile olumlu sosyal davranışlar ve akademik benlik saygısı arasında, sosyal oyun ile fiziksel saldırganlık, ilişkisel saldırganlık ve depresif duygulanım arasında, itiş kakışlı oyun ile olumlu sosyal davranışlar ve akademik benlik saygısı arasında, akademik benlik saygısı ile fiziksel saldırganlık ilişkisel saldırganlık ve depresif duygulanım arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Bu sonuçların çocukların gelişimlerini bilmek ve eğitim süreçlerinin desteklenmesi açısından değerli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The preschool period establishes the foundation for essential skills and behaviors that children will possess throughout their lives. The development of positive social relationships, perception of academic abilities and achievements, creativity, and problem-solving skills during this period significantly impact children's future success and quality of life. With this perspective in mind, this study aims to investigate preschool children's academic self- perception, social behaviors, and play behaviors. The study included children aged between 36-72 months attending preschools under the Ministry of Family, Labor, and Social Services in the Yenimahalle and Çankaya districts of Ankara, Turkey. The research employed a Data Collection Form prepared by the researcher to gather information about the children and their families, the Academic Self-Perception Scale (ASPS) to assess children's level of academic self-esteem, the Play Behavior Scale for Children aged 36-71 Months (PBSC) to evaluate children's play behaviors, and the Preschool Social Behavior Scale-Teacher Form (PSBS-TF) to measure children's social behaviors. The study findings revealed significant differences in children's academic self-esteem, social behaviors, and play behaviors based on demographic variables. Moreover, significant relationships were identified between specific subscales of the PBSC and the PSBS-TF. These relationships included silent behavior and physical and relational aggression, solitary play and depressive mood, parallel play and positive social behaviors and depressive mood, and positive social behaviors and academic self-esteem. Additionally, a positive significant relationship was found between physical aggression and relational aggression with push-and-shove play, as well as between academic self-esteem and positive social behaviors. On the other hand, negative significant relationships were observed between silent behavior and social play behaviors and academic self-esteem, solitary play and positive social behaviors and academic self-esteem, social play and physical aggression, relational aggression, and depressive mood, and push-and-shove play and positive social behaviors and academic self-esteem. These findings provide valuable insights into children's development and the support of their educational processes.