It's not the rule! rule-decodability is not limited to cognitive control-related frontoparietal regions
Bu bir kural değil! kuralların şifrelemesi yalnızca bilişsel kontrol ile ilişkili frontopariyetal bölgelerle sınırlı değil
  1. Tez No: 828440
  2. Yazar: TAMER GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AUSAF AHMED FAROOQUI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Görevleri yerine getirmek, göreve ilişkin kurallara uymamızı ve uygulamamızı gerektirir (örneğin, beyaz çamaşırları renkli giysilerle yıkamamak). Görevleri yerine getirirken, kurallar bilişsel kontrol süreçleri aracılığıyla sürdürülür. İşlevsel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) çalışmaları, çoklu talep (MD) ağı adı verilen bir dizi bölgede kural temsillerinin kodunun çözülebileceğini göstermiştir. Varsayılan mod ağı (DMN) olarak adlandırılan başka bir bölge grubu, görevle ilgili ağlarla ilişkisizdir. Fakat, son araştırmalar, kural temsillerinin DMN gibi görevlerle alakalı olmayan ağlarda da çözülebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, çok değişkenli fMRI analiz yöntemlerini kullanarak kural çözümlenebilirliğini araştırmıştır. Denekler, iki kuralın olduğu olayla ilgili bir kural değiştirme fMRI deneyine girdiler. Katılımcılar gördükleri sayıları: sayıları çift/tek (parite kuralı) veya 10'dan büyük/küçük (değer kuralı) olarak kategorize ettiler. İlk analizimizde, bu iki kural belirli bir denemeden başka bir kurala geçiş veya aynı kuralın tekrar durumuna göre modellenmiştir. Geçiş denemelerinde, kuralların tüm beyinde çözülebilir olduğunu bulduk. Buna karşılık, tekrar denemelerinde kuralların kodu hiçbir beyin bölgesinden çözülemedi. İlginç bir şekilde, tekrar denemeleri kuralı sınıflandırması, şansın önemli ölçüde altındaydı; bu, sınıflandırıcıyı bir küme üzerinde eğitmenin, onları kalan kümede sınıflandırma sınıflandırmakta daha kötü olduğunu göstermektedir. Bu da tekrar denemelerinde beyinde gerçekleşen aktivasyon örüntülerinin birbirinden farklı olabileceğini göstermiştir. İkinci analizimizde, kuralla ilgili örüntülerin ardışık tekrarlarlanan pozisyonlar arasında değişip değişmediğini araştırdık. Bulgularımız bunu doğrular nitelikteydi. Aynı kural iki ardışık geçiş denemesinde sınıflandırılamazken, aynı kural iki ardışık pozisyon arasında kortekste neredeyse her yerde sınıflandırılabilir olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Performing tasks require us to abide and apply the relevant rules to the task (ie., do not wash white clothes with coloured clothes). As we perform tasks, these rules are maintained through cognitive control processes. Functional magnetic resonance imaging (fMRI) studies have shown that rule representations are decodable in a set of regions called the multiple demands (MD) network. Another set of regions called the default mode network (DMN) decorrelate with task-related networks. However, recent studies show that rule representations are decodable in tasknegative networks such as DMN as well. The present study investigated rule decodability using multivariate fMRI analysis methods. Subjects performed an event-related rule switch fMRI experiment in which there were two rules: categorizing numbers as even/odd (parity rule) or greater/smaller (value rule) than 10. In our first analysis, these two rules were modelled based on the switch or repeat status of the specific trial. We found that on switch trials, rules were decodable across the whole brain. In contrast, on repeat trials rules could not be decoded from any brain region. Curiously, repeat trials rule classification was significantly below chance, suggesting that training the classifier on one set of patterns made them worse than chance in classifying on the remaining set. This would happen if different instances of the same rule on repeat trials may have been accompanied by very different patterns of activity. In our second analysis we investigated if rule-related patterns changed with the number of consecutive repetitions or the number of consecutive switches, e.g., if the activity-pattern related to the parity rule on the first instance of a repeat trial was different from the pattern when this rule repeated again. We found that this was indeed the case. While the same rule could not be classified much across two consecutive switch trials, the same rule could be classified nearly everywhere across two consecutive repeat trials.