Bazı laktik asit bakterilerinin tütsülenmiş çoban peynirinde polisiklik aromatik hidrokarbonların oluşumu üzerine etkisi
The effect of certain lactic acid bacteria on the formation of polycyclic aromatic hydrocarbons in smoked shepherd's cheese
  1. Tez No: 828449
  2. Yazar: EMİNE DİLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TANSEL ŞİRELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, geleneksel tütsüleme ile tütsülenmiş Kafkas Çoban Peynirinde, probiyotik özellikleri bilinen Laktik Asit Bakteri'nin (LAB) tütsüleme ile oluşan polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) konsantrasyonları üzerindeki muhtemel indirgeyici etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Deneme deseninde tütsülenmeyen iki peynir grubuna (C ve D), üretimleri esnasında 4 PAH (benzo [a] piren (BaP), benz [a] antrasen (BaA), benzo [a] floranten (BbF), ve Krisen (Chr)) ilavesi yapıldı. Çalışmanın izlendiği hedef gruplarının üretimi (B ve D) L. acidophilus, L. plantorum S.thermophilus ve L. bulgaricus suşlarını içeren karışık LAB kültürü ilavesi ile yapılırken, kontrol gruplarında (A ve C) ise yalnızca ticari peynir mayası (enzim) kullanıldı. A, B, C ve D grubu peynirlerin, olgunlaşma süreçlerindeki PAH konsantrasyonları izlendi. Peynirlerde olgunlaşmanın 3., 18., 30., 60., 62. ve 90. günlerinde mikrobiyolojik olarak, toplam LAB sayıları, toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB), toplam küf-maya; fizikokimyasal olarak, kuru madde, yağ, pH, tuz ve 4 PAH varlığı belirlendi. Tütsüleme ve peynir olgunlaşma sürecinin etkisine göre anlamlı fizikokimyasal değişimler izlendi. Tüm gruplar için tespit edilebilir numunelerdeki 4 PAH seviyeleri, A ve B grubu için 62. günden, C ve D grubu için 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the possible reducing effect of Lactic Acid Bacteria (LAB) with known probiotic properties on the polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH) concentrations formed by the fumigation of traditionally smoked Caucasian Shepherd's Cheese. In the experimental design, 4 PAH (benzo [a] pyrene (BaP), benz [a] anthracene (BaA), benzo [a] fluoranthene (BbF), and Chrysene (Chr)) were added during the production of two non-smoked cheese groups (C and D). While the production of the target cheese groups (B and D) was done with the addition of mixed LAB culture containing L. acidophilus, L. plantorum, S.thermophilus and L. bulgaricus strains, only commercial rennet (enzyme) was used in the control groups (A and C). PAH concentrations of group A, B, C and D cheeses were monitored during the ripening processes. On the 3rd, 18th, 30th, 60th, 62nd and 90th days of ripening, the microbiological presence of total LAB counts, total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), total mold-yeast; physicochemically, the presence of dry matter, oil, pH, salt and 4 PAH were determined. Significant physicochemical changes were observed according to the effect of fumigation and the cheese ripening process.