Desing of water triple point cells using statistical experimental design techniques
İstatistiksel deney tasarım teknikleri kullanılarak suyun üçlü noktası hücreleri tasarımı
  1. Tez No: 82846
  2. Yazar: UFUK ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
VI ÖZET Bu çalışma, faktöriyel tasarım olarak adlandırılan istatistiki deneysel tasarım tekniği kullanılarak, elde edilen üçlü nokta sıcaklığının doğruluğunu iyileştirecek hücre tasarımı şartlarını deneysel olarak tespit etmek üzerine odaklanmıştır. Dikkate alınan değişkenler: i) hücrenin boyu, ii) hücrenin genişliği, iii) hücre dolumunda kullanılan suyun kaç defa distile edildiği, bir distile, iki distile ve üç kez distile, ve iv) üçlü noktanın oluşturulması için hücre suyunu dondurma yöntemidir (kuru buz metodu veya daldırma çubuğu metodu). Başlangıç olarak 24 faktöriyel deneyi tasarlanmış ve üçlü nokta sıcaklığı tepki değişkeni olarak elde edilmiştir. Bu, değişkenler için daha doğru tasarım değerlerinin bulunabileceği yönün tayin edilmesini sağlamıştır. Yüksek doğruluğa sahip üçlü nokta değerinin elde edilmesi için optimal boy, genişlik, hücre dolumunda kullanılan suyun distile edilme sayısı ve buz tabakasını oluşturma metodu yapılan deneyler sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is focused on experimentally determining the design conditions for the water triple point cell which will improve the precision of the obtained triple point via using a statistical experimental design technique namely factorial design. The factors considered are: i) the length of the cell (continuous variable), ii) the width of the cell (discrete variable), iii) the number of times the water in the cell is distilled i.e. distilled once, distilled twice, and distilled three times, and iv) the method of freezing the water to obtain the triple point (dry ice method or immersion cooler method). The first two factors are quantitative whereas the last two are qualitative. An initial 24 factorial experiment is designed and the response variable i.e. the precision of the triple point is obtained. This readily yields the direction in which more precise settings for the factors can be found; which, in turn, is improved by carrying out a new set of factorial design in this direction. This resulted in obtaining the optimum length and width of the cell, and the number of times the water in cell is distilled and the method for forming the ice mantle for the most precise triple point.