Hidroponik fesleğen yetiştiriciliğinde mikrobiyal gübre uygulamasının etkileri
Effect of microbial fertilizer application on growing basil with hydroponic system
  1. Tez No: 828491
  2. Yazar: HALUK SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGEN BAHAR ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hidroponik fesleğen (Ocimum bacilium) yetiştiriciliğinde Pseudomonas fluorescens strain Pf (Pf) ve Bacillus subtilis (Bs) içerikli mikrobiyal gübrelerinin tek (Pf, Bs) ve birlikte (Pf+Bs) tohum ekim ortamına (T), yaprağa (Y) ve iki yere birlikte (T+Y) uygulamasının verim, bitki gelişimi ve kalite üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bu araştırma iki deneme şeklinde yürütülmüştür. Denemeler ticari topraksız tarım seralarında yürtülmüş; tohum ekimleri birinci denemede 01.06.2021; ikinci denemede 21.10.2022 tarihinde yapılmış ve denemeler tohum ekiminden sırası ile 33 ve 34 gün sonra sonlandırılmıştır. Tohumlar file saksılı 45'lik viyollerde, torf:vermikulit (3:1, v/v) ortamına ekilmiş ve 25°C sıcaklık ve %90 nemde çimlendirmeleri sağlanmıştır. Fideler 2 gerçek yapraklı oldukları zaman hidroponik sisteme (Besleyici Film Tekniği, NFT) aktarılmıştır. Kapalı sistem yetiştiricilikte besleme ve drenaj tankları birinci deneme konularına göre ayrılmamış, ancak ikinci denemede her konununki ayrılarak yetiştiricilik yapılmıştır. Araştırmada bitki morfolojik gelişim parametreleri, bitki ağırlığı, klorofil indeksi, yaprak renk değerleri, vitamin C, nitrat, antioksidant, makro ve mikro besin element içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde, hidroponik fesleğen yetiştiriciliğinde mikrobiyal gübre kullanımının olumlu sonuçlar verdiği; test edilen uygulamalar içerisinde tohum ekim ortamına yapılacak Pseudomonas fluorescens inokülasyonunun (TxPf) sürdürülebilir tarıma uygun, insan sağlığına duyarlı bir gübreleme şekli olarak daha yüksek bitki verimi ve biyokütlesine sahip kaliteli fesleğen bitkileri elde etmede kullanılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was condected to determine the effects of single and combined use of microbial fertilizers containing Pseudomonas fluorescens strain Pf1 (Pf) and Bacillus subtilis (Bs) on the plant growth, yield and quality during growing basil (Ocimum bacilium) cultivation with hydroponic system. Bacteria were applied to seed sowing medium (T), leaves (Y) and both of them (T+Y); two experiments were performed and they were conducted in commercial hydroponic greenhouses. Seeds were sown in viols with 45 cells in net pots on 01.06.2021 and 21.10.2022 in the first and second trials and plants were harvested on 33 (1st exp.) and 34 (2nd exp) days later. Peat+perlite (3:1, v/v) was used as seed sowing medium and germination was ensured at 25°C temperature and 90% humidity. When the seedlings had 2 true leaves, they were transferred to the hydroponic system (Nutrient Film Technique, NFT). In closed system with hydroponically, feeding and drainage tanks were not separated according to treatments in the first experiment, but in the second one, each treatment was separated. In the study, plant morphological growth parameters, plant weight, chlorophyll index, leaf color values, vitamin C, nitrate, antioxidant, macro and micro nutrient element contents were determined. When the data obtained were evaluated together, it was found that the use of microbial fertilizers in hydroponic basil cultivation gave positive results; It has been stated that among the tested applications, Pseudomonas fluorescens inoculation (TxPf) to be made in the seed sowing medium can be used to obtain quality basil plants with higher plant yield and biomass as a fertilization method suitable for sustainable agriculture and sensitive to human health.