Türk inşaat sektöründe tekrarlanan yapım işlerine neden olan faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors causing rework in Turkish construction industry
  1. Tez No: 828495
  2. Yazar: EDA NUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AYALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnşaat sektörü ulusal kalkınmada önemli bir rol oynamaktadır ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için en aktif sektörlerden biri olarak kabul edilmektedir. İnşaat projelerindeki maliyet ve zaman israfları, projelere ve paydaşlara zarar verdiği gibi ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle paydaşların birincil amacı proje performansını geliştirmektir. İnşaat projelerinin performansı, zamanında tamamlanma, istenen kaliteye ulaşma, proje gerekliliklerini yerine getirme ve tahmini bütçeyi aşmama gibi başarı kriterlerine bağlıdır. İnşaat projelerinin performansını düşüren önemli risklerden biri tekrarlanan yapım işleridir. Tekrarlanan yapım işlerinin proje performansı üzerindeki önemli etkilerine rağmen; Türk inşaat sektöründeki tekrarlanan yapım işlerinin etkisi henüz sistematik olarak araştırılmamıştır. Tekrarlanan yapım işleri, ilk seferde yanlış uygulanmış bir görevi yeniden yapmak için harcanan gereksiz çabadır. Projelerin planlama aşamasından nihai teslimine kadar karşılaşılabilen bu işler; hatalar, eksiklikler veya değişiklikler gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanmaktadır. Tekrarlanan yapım işlerini önceden tahmin ederek, önleyebilmek veya etkisini azaltabilmek için öncelikle tekrarlanan işlerin meydana gelmelerine neden olan temel faktörlerin ve koşulların tam anlamıyla anlaşılması gerekmektedir. Belirtilen nedenle bu tez çalışmasının amacı, Türk inşaat sektöründe bina projelerinde tekrardan yapım işlerine neden olan temel faktörleri belirlemek, faktörlerin oluşum sıklıklarını tespit etmek ve önem derecelerini saptamaktır. Bu amaçla, sistematik literatür taraması sonucunda 43 olası tekrarlanan yapım işi kriteri belirlenmiştir. Kriterler ortaya çıkış kaynağına göre 6 başlık altında gruplandırılmıştır. Ülke genelindeki mimar, proje yöneticisi, inşaat mühendisi ve müteahhitlerinden oluşan 209 proje paydaşının görüşlerine ulaşılmıştır. Anket yöntemiyle toplanan verilerin istatistiksel analizleri SPSS programı aracılığı ile yapılmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında bina projelerindeki tekrarlanan yapım işi faktörleri ve ortaya çıkmasına neden olan en önemli kriterler tespit edilmiştir. Elde edilen bulguların Türk inşaat sektöründe proje performansının geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction sector plays an important role in national development and is considered one of the most active sectors in developing countries like Turkey. Cost and time overruns in construction projects damage not only the projects and stakeholders but also the national economy. Therefore, the primary objective of stakeholders is to improve project performance. The performance of construction projects depends on success criteria such as completion on time, achieving the desired quality, meeting project requirements, and staying within the estimated budget. One of the major risks that reduces the performance of construction projects is rework. Despite the significant impact of rework on project performance, the impact of rework in the Turkish construction industry has not yet been systematically investigated. Rework is the unnecessary effort spent to redo a task that was performed incorrectly the first time. They can occur at any point during a project, from the planning stage to the final delivery of the project, and are caused by various factors such as errors, omissions, or changes. In order to predict, prevent, or mitigate the impact of rework, it is necessary to fully understand the underlying factors and conditions that lead to the occurrence of rework. For this reason, the aim of this thesis is to identify the main factors that cause rework in building projects, determine the frequency of their occurrence, and determine their importance levels in the Turkish construction industry. For this purpose, 43 possible rework criteria were identified through a systematic literature review. The criteria were classified into six groups according to their source of occurrence. The opinions of 209 project stakeholders; consisting of architects, project managers, civil engineers, and contractors across the country, were obtained. Statistical analyses of the data collected by the questionnaire method were performed by the SPSS program. As a result, this thesis examines the factors of rework in building projects and the reasons for their occurrence. The findings are intended to contribute to the improvement of project performance in the Turkish construction industry.