Anatomik akciğer rezeksiyonlarında VATS ve torakotomi uygulamalarının çok yönlü parametreler doğrultusunda karşılaştırılması
Comparison of VATS and thoracotomy applications in anatomical lung resections according to multidimensional parameters
  1. Tez No: 828499
  2. Yazar: SELİME KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SERDAR EVMAN, PROF. DR. RECEP DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Akciğer kanseri dünyada en sık görülen kanser türüdür. Primer tedavisi ilk iki evrede cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide kapalı ve açık yöntem kullanılmaktadır. Kapalı yönteme son yirmi yılda hızla artan bir eğilim vardır. Amaç: Tezimde açık ve kapalı yöntemle opere edilen akciğer kanseri hastalarının verileri incelendi. Çok yönlü parametereler kullanılarak yapılan değerlendirmede objektif kriterlere dayanarak iki yöntem kıyaslandı. Tezim her iki yöntemin sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal Metot: Ocak 2016- haziran 2021 tarihleri arasında hastanemzide çeşitli evrelerden akciğer kanseri tanısı ile opere edilen 232 hasta çalışmaya dahil edildi, hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. İki grup arasında dengeyi sağlayabilmek için benign nedenle opere edilen, pnömonektomi yapılan , neoadjuvan alan, göğüs duvarı rezeksiyonu yapılan ve VATS 'dan açığa dönülen vakalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların yatış süreleri, drenaj miktarları, diseke edilen lenf nodu sayıları, evreleri, komplikasyonları ve erken dönem mortaliteleri değerlendirildi. Bulgular: Tezimde VATS lobektomi yapılan 81 , torakotomi yapılan 151 hasta vardı. Ortalama yaş torakotomi grubunda 63.5, VATS grubunda 61.8 idi. Torakotomi grubunda 31 kadın, 120 erkek; VATS grubunda 28 kadın, 53 erkek hasta vardı. Yatış süreleri VATS grubunda daha kıyasdı fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. Dren çekilme süresi VATS grubunda anlamlı şekilde daha kısaydı. Drenaj miktarı ve lenf nodu diseksiyonu sayısı anlamlı olarak torakotomi grubunda daha fazlaydı. VATS grubunda evre anlamlı olarak daha erken dönemde tespit edildi. Komplikasyon oranı VATS grubunda daha az olmakla beraber istatistiksel olarak iki grup arasında fark yoktu. Erken dönem mortalite oranları benzerdi. Sonuç:Özellikle erken evre akciğer kanserlerinde VATS güvenle tercih edilecek cerrahi bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lung cancer is the most encountered type of cancer in the world. Primary treatment is surgical treatment in the first two stages. Closed and open methods are used in surgical treatment. There has been a rapidly growing trend in the last two decades towards the closed method. Aim: My thesis, the data of lung cancer patients who were operated with open and closed methods were examined. In the evaluation made using multidimensional parameters, the two methods were compared based on objective criteria. My thesiswas conducted to evaluate the results of both methods. Materials and Methods: Between January 2016 and June 2021, 232 patients who were operated on with the diagnosis of lung cancer of various stages in our hospital were included in the study, and the data of the patients were scanned retrospectively. In order to maintain a balance between the two groups, cases who were operated for benign reasons, pneumonectomy, neoadjuvant area, chest wall resection and conversion from VATS to open were excluded from the study. The duration of hospitalization, drainage amounts, number of dissected lymph nodes, stages, complications and early period mortality of the patients were evaluated. Findings: My thesis, there were 81 patients who underwent VATS lobectomy and 151 patients who underwent thoracotomy. The mean age was 63.5 years in the thoracotomy group and 61.8 in the VATS group. Thirty-one females and 120 males in the thoracotomy group; there were 28 female and 53 male patients in the VATS group.Hospital stay was longer in the VATS group, but not statistically significant. Drain withdrawal time was significantly shorter in the VATS group.The amount of drainage and the number of lymph node dissections were significantly higher in the thoracotomy group. In the VATS group, the stage was detected significantly earlier. Although the complication rate was lower in the VATS group, there was no statistical difference between the two groups. The early mortality rates were similar. Conclusion: VATS is a surgical method that can be safely preferred, especially in early stage lung cancers..