Yıldız tipi elektroaktif monomerlerin deneysel ve kuantum kimyasal hesaplama yöntemleri ile spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of spectroscopic properties of star type electroactive monomers using experimental and quantum chemical calculation methods
  1. Tez No: 828502
  2. Yazar: EYLEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZDEMİR KART
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kuantum mekaniği hesaplamaları, moleküllerin yapıları ile optik ve elektrokimyasal özellikleri arasındaki ilişkinin açıklanmasında, deneysel uygulamaların teorik uygulamalarla netleştirilmesinde ve ileri düzey malzemelerin tasarımında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında, siyanürik klorür bileşiğindeki (s-triazin) üç klor atomunun kontrollü sıcaklık şartlarında kolayca yer değiştirme reaksiyonu vermesi ile elde edilen TC1, TC2 ve TC3 olarak adlandırılan monomerler üzerinde çalışılmıştır. Monomerlerin taban seviyedeki denge geometrik yapıları, spektroskopik ve elektronik özellikleri, Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) ve Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) yaklaşımları ile 6-31G(d,p) temel baz setini kullanarak ab-initio tabanlı teorik hesaplama teknikleri ile incelenmiştir. Optimizasyon süreci, bu monomerlerin temel denge durumuna ulaşmalarını sağlamıştır. FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikler, bu monomerlerin yapısal özelliklerini tanımlamada kullanılmıştır. Daha sonrasında, monomerlere ait elektronik yapıları incelemek amacıyla HOMO-LUMO ve moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm teorik hesaplama sonuçları deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta, her üç monomere ait DFT/B3LYP yaklaşımının 6-31G(d,p) baz seti kullanılarak yapılan teorik hesaplamaların başarılı olduğunu deneysel verilere dayalı korelasyon grafiklerinde belirgin bir uyumun gözlemlenmesi neticesinde söyleyebiliriz. ANAHTAR KELİMELER: ab-initio, DFT, Gaussian, B3LYP, triazin, karbazol, yıldız tipi polimer
Özet (Çeviri)
Quantum mechanics calculations have an important place in explaining the relationship between the structures of molecules and their optical and electrochemical properties, clarifying experimental applications with theoretical applications, and designing advanced materials. In this thesis, the monomers named as TC1, TC2 and TC3, which are obtained by easy displacement reaction of three chlorine atoms in the cyanuric chloride compound (s-triazine) under controlled temperature conditions, have been studied. The equilibrium geometric structures, spectroscopic and electronic properties of monomers at the ground level have been investigated by ab-initio-based theoretical computation techniques using Density Functional Theory (DFT) and Becke-3-Lee-Yang-Parr (B3LYP) approaches with the 6-31G(d,p) basic base set. The optimization process allow these monomers to reach the ground state. FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR and 13CNMR spectroscopic techniques have been used to describe the structural properties of these monomers. Afterwards, HOMO-LUMO and molecular electrostatic potential (MEP) calculations have been performed to examine the electronic structures of monomers. All theoretical calculation results are compared with the experimental data. In conclusion, we can say that the theoretical calculations by the DFT/B3LYP using the 6-31G(d,p) base set method for all three monomers are successful, as a result of observing a significant fit in the correlation graphs based on the experimental data.