Doğumda ebelerden algılanan desteğin annenin öz-yeterliliği ile ilişkisi
The relationship of perceived support from midwives at birth with mother's self-efficacy
  1. Tez No: 828508
  2. Yazar: NARİN TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tufan N. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ebelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2023. Amaç: Bu çalışma doğumda ebelerden algılanan desteğin, annenin öz-yeterliliği ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Analitik-kesitsel tipteki bu çalışma, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi ile Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 27 Ocak 2021-1 Kasım 2022 tarihleri arasında vajinal yolla doğum yapmış anneler, örneklemini ise evrenden dahil edilme kriterlerine uyan, gelişigüzel örnekleme ile belirlenen 285 anne oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu' ile 'Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği' ve 'Doğum Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ile ifade edilmiş, korelasyon ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ile test edilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamındaki annelerin Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği toplam puan ortalaması 108,47±13,93, Doğum Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu yeterlilik beklentisi alt ölçeği puan ortalaması 91,11±21,20, sonuç beklentisinin alt ölçeği puan ortalaması 106,38±27,15'tir.
Özet (Çeviri)
Tufan, N. Aydın Adnan Menderes University, Health Sciences Institute, Midwifery Program, Master Thesis, Aydın, 2023. Objective: This study was conducted to determine the relationship between the perceived support from midwives at birth and the self-efficacy of the mother. Material and Methods: This analytical-cross-sectional study was carried out in Söke Fehime Faik Kocagöz State Hospital and Aydın Gynecology and Pediatrics Hospital affiliated to Aydın Provincial Health Directorate. The population of the study consisted of mothers who gave birth vaginally between 27 January 2021 and 1 November 2022, and the sample consisted of 285 mothers who met the inclusion criteria from the population and were determined by conviencing sampling. 'Personal Information Form', 'Woman's Perception of Supportive Care Given at Birth Scale' and 'Birth Self-Efficacy Scale Short Form' were used to collect research data. The data obtained from the research; It was expressed with descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) and tested by correlation and the significance test of the difference between the two means. Results: The mean score of the mothers within the scope of the study on the Women's Perception of Supportive Care Given at Birth Scale is 108.47±13.93, the mean score of the Short Form of Birth Self-Efficacy Scale proficiency expectation subscale is 91.11±21.20, the mean score of the outcome expectation subscale is 106 It is .38±27.15.