Doğumun birinci evresinde gebelere uygulanan doğum dansının doğum ağrısı, anksiyete, doğum süresi ve doğumda anne memnuniyeti üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of labor dance in the first stage of labor on labor pain, anxiety, duration of labor, and maternal satisfaction with birth: A randomized controlled study
- Tez No: 784415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmada amaç, doğumun birinci evresinde gebelere uygulanan doğum dansının; algılanan doğum ağrısı, anksiyete, doğum süresi ve doğumda anne memnuniyeti üzerine etkisini incelemektir. Randomize kontrollü olan çalışma Kasım 2020 – Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklem büyüklüğünü; güç analizine göre deney grubunda 64, kontrol grubunda 64 olmak üzere toplam 128 gebe oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubunda eşit sayıda primipar ve multipar gebelerden oluşmaktadır. Deney grubundaki gebelere servikal açıklık 3-8 cm arasında iken her saat başı 15 dakikalık doğum dansı uygulanmıştır. Doğum dansı müzik eşliğinde uygulanmış olup, dans süresince gebenin bel bölgesine 9 bilyeli masaj eldiveniyle masaj uygulanmıştır. Veriler Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Visual Analog Skala Formu (VAS), Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ), Normal Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (NDAMDÖ), Doğum Sonrasına Yönelik Anneye Ait Bilgi Formu ve Annenin Doğum Dansı Uygulamasına Yönelik Görüşlerini İçeren Anket Formlarıyla toplanmıştır. Verilerin analizi; Student t ve Mann Whitney U testiyle yapılmıştır. Deney grubundaki gebelere; servikal dilatasyon 3 cm, 5-6 cm ve 7-8 cm iken uygulanan doğum dansı sonrası VAS puan ortalaması, kontrol grubundakilerden düşük bulunmuştur (p0.05). Deney ve kontrol grupları doğumun süresine yönelik“doğumun birinci, ikinci, üçüncü evresi süresi ve tüm evreleri kapsayan toplam süresi”olarak karşılaştırıldığında, iki grup arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effects of labor dance applied in the first stage of labor on perceived labor pain, anxiety, duration of labor, and maternal satisfaction with birth. The randomized controlled study was conducted between November 2020 and March 2022. The sample size of the randomized controlled study consisted of 128 pregnant women determined by power analysis; 64 in the experimental group and 64 in the control group. Experimental and control groups included equal numbers of primiparous and multiparous pregnant women. Pregnant women in the experimental group were applied a 15-minute labor dance every hour when the cervical dilation was between 3-8 cm. Dance was accompanied by music. During the labor dance, the pregnant woman's waist was massaged with a 9-ball massage glove. The data were collected using the Pregnant Descriptive Information Form, the Visual Analogue Scale (VAS), the State Anxiety Scale (SAS), the Maternal Satisfaction Scale at Normal Birth (MSSNB), the Maternal Information Form for Postpartum and the Questionnaire on Maternal Views about Labor Dance Practice. The data analysis was done with Student t-test, and Mann Whitney U tests. The pregnant women in the experimental group performed labor dance when cervical dilatation was 3 cm, 5-6 cm, and 7-8 cm, and their mean VAS score after each dance practice was found to be lower than those in the control group (p0.05). When the experimental and control groups were compared in terms of“the duration of the first, second, and third stages of labor and the total times covering all stages”, the difference between the two groups was not found to be significant (p>0.05).