Ebelerde iş stresinin iş doyumuna etkisi
Effects of work stress on job satısfactıon of mıdwıves
- Tez No: 298897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN KARACA SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ebelerde iş stresinin iş doyumuna etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma nedensellik ilişkisini araştıran kesitsel bir araştırmadır.Araştırma, Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı, 34 Merkez Sağlık Ocağı, 2 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) ve Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapan 517 ebeden 365'i ile görüşülerek çalışmaya katılmayı kabul edenler ile yapılmıştır. Araştırmaya katılım oranı %70.5'dir.Araştırma verileri; ebelerin tanıtıcı özelliklerini içeren ve araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket formu yanı sıra `Algılanan İş Stresi Ölçeği' ile `Minnesota İş Doyum Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programında kodlanarak sayı yüzde dağılımları alınmış ayrıca ortalama, standart sapma, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Ki-kare Analizi ile değerlendirilmiştir.Ebelerin iş stresi puanına göre dağılımında yüzdelik olarak %38.1'i E ?Uyarıcılığı yüksek, sorumluluğu fazla ancak kişiye çekici gelen iş stresi düzeyi. Bazı yönleriyle kişiyi zorlayarak verimliliği arttırırken, bazı yönleriyle de sağlığı tehdit edebilir? grubu iş stresi grubundaki ebeler en geniş grubu oluşturmaktadır. Ebeler içsel doyum ortalaması 3.36±0.58, içsel iş doyumlarının ortalama bir doyumda, dışsal doyum ortalaması 2.72±0.49, dışsal iş doyumlarının ortalamanın altında, genel doyum toplamlarının 3.10±0.32, genel iş doyumlarının nötr yakın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, aiming at investigating the effects of work stres on job satisfaction, is a cross sectional and causal relation.The research has been conducted on 365 midwives, who had accepted to participate in the study of the 517 midwives working in 34 health care centers, 2 mother and child care and family planning centers in Antalya and in Antalya Training and Research Hospital and Atatürk State Hospital. The participation rate for the study is 70.5%.The definitive properties of midwives has been collected with `Perceived Work Stress Scale? and `Minnesota Satisfaction Questionairre? in addition to a survey form developed by the researcher.The data obtained from the study has been evaluated by encoding with SPSS 17.0 software package and finding percentage distributions; in addition to this by conducting average, standard deviation, one-way variance and Pearson Correlation analyses and Pearson Chi-Square analyses38.1% of the midwives according to the work stress scores, comprises the largest group of midwives as Group E Work Stress, ?the stress level with high exitance, with more responsibility but appeal to the employee. This level may increase productivity by some aspects that compels the employee, but may threaten health by other aspects.? The internal satisfaction average of the midwives has been found 3.36±0.58 an average internal satisfaction level, their external satisfaction average has been found 2.72±0.49 below the average, and their general satisfaction average has been found 3.10±0.32 near to a neutral average.