Erişkin sağlığı ve çocuk sağlığı alanında çalışan hemşirelerin çalışma ortamı ve tükenmişlik durumlarının karşılaştırılması
A comparison of the working environment and burnout situations of nurses working in adult and pediatric clinics
  1. Tez No: 828517
  2. Yazar: İSMAİL ERYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİNAZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tanımlayıcı, kesitel ve karşılaştırmalı türde olan çalışma Şubat-Nisan 2023 tarihlerinde, İstanbul ilinin çeşitli hastanelerinde cerrahi kliniklerinde ve çocuk cerrahi kliniklerinde en az altı aydır çalışan 384 (196 erişkin cerrahi, 188 çocuk cerrahisinde çalışan) hemşire üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Katılımcı Bilgi Formu”, ''Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği'' ve '' Maslach Tükenmişlik Ölçeği'' olmak üzere üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı analizler, gruplar arasında; kategorik değişkenler arasında fark olup olmadığını incelemek üzere ki-kare analizi uygulanmıştır. Gruplar arasında sosyo-demografik ve mesleki özelliklere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t-testi (n 30 ve üzeri ise) ve Mann Whitney-U testi (n 30'un altında ise) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive, sectional and comparative study was conducted in February-April 2023 on 384 nurses (196 working in adult surgical clinics and 188 working in pediatric surgical clinics) who had been working in surgical clinics and pediatric surgery clinics in various hospitals in Istanbul for at least six months. The data collection tools included the“Participant Information Form”, the“Nursing Work Index-Nursing Work Environment Assessment Scale”and the '' A questionnaire form consisting of three parts, namely“Maslach Burnout Scale”, was used. In the analysis of the data, descriptive analyses, between groups and chi-square analysis were used to examine whether there was a difference between categorical variables. Independent samples t-test (if n is 30 or more) and Mann Whitney-U test (if n is less than 30) were used to compare the scale scores according to socio-demographic and occupational characteristics between the groups.