Fiziksel engelli adölesanların depresyon, anksiyete ve stres durumu ile yaşam kalitesi algıları arasındaki ilişki
The relationship between depression, anxiety and stress and quality perceptions of physically disabled adolescents
  1. Tez No: 828518
  2. Yazar: ELİF KAŞOTURACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, fiziksel engelli adölesanların depresyon, anksiyete ve stres durumu ile yaşam kalitesi algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma kesitsel-tanımlayıcı ve ilişki arayıcı modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Biruni Üniversitesi Sağlık Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde izlenen 14-17 yaş arasındaki adölesanlar, örneklemi ise kolayda (uygun) örnekleme yöntemi ile seçilen 42 adölesan oluşturmuştur. Veri toplamada Tanıtıcı Bilgiler Formu, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-42) ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23 programı kullanılmış ve çalışma %95 güven düzeyinde yürütülmüştür. Elde edilen verilere göre, cinsiyet, eğitim durumu ve engel oranları grupları arasında DASS-42 ve ÇİYKÖ puanları ve alt boyut puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. 14 yaş grubunda olan adölesanların“Sağlık ve Aktivite ile İlgili Sorunlar”alt boyut puanı, 15 ve 16 yaş grubunda olanlara göre daha yüksektir. Kalıcı engeli olan adölesanların“Okul ile İlgili Sorunlar”alt boyut puanları geçici engeli olan adölesanlara göre daha yüksektir. DASS-42 ile ÇİYKÖ arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki saptanmıştır. Depresyon ile ÇİYKÖ arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki, Anksiyete ile ÇİYKÖ arasında pozitif yönlü orta bir ilişki, Stres Ölçeği ile ÇİYKÖ arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between depression, anxiety and stress status and quality of life perceptions of physically disabled adolescents was investigated. The study was carried out with a cross-sectional-descriptive and correlation-seeker model. The population of the study consisted of adolescents between the ages of 14-17 followed in the Department of Physical Therapy and Rehabilitation in Biruni University Health Education Application and Research Center, and the sample consisted of 42 adolescents selected by convenient (convenient) sampling method. Introductory Information Form, Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-42) and Children's Quality of Life Scale (PILQQ) were used for data collection. SPSS 23 program was used in the analysis of the data and the study was carried out at 95% confidence level. According to the data obtained, no statistically significant difference was found between the groups of gender, education status and disability rates in terms of DASS-42 and PIDQ scores and sub-dimension scores. The“Health and Activity Related Problems”sub-dimension score of adolescents in the 14 age group is higher than those in the 15 and 16 age groups. Adolescents with permanent disability have higher scores on the“Problems Related to School”sub-dimension than adolescents with temporary disability. A high positive correlation was found between DASS-42 and PIDQ. A high positive correlation was found between depression and PIDQ, a moderate positive correlation between anxiety and PIDQ, and a high positive correlation between Stress Scale and PIDQ.