Su kirleticisi olarak yağların parçalanmasında lipaz bağlı mikromotorların kullanımının araştırılması
Investigation of the usage of the lipase attached micromotors for degradation of oils as water contaminant
- Tez No: 828520
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AKTAŞ UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu tezde su kirleticisi olarak yağların parçalanmasına yönelik lipaz enzimi içeren mikromotorların hazırlanma ve kullanılabilme potansiyelininin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tezde PPy-COOH/Ni mikromotorları sentezlenmiş ve bu mikromotorlara lipaz enzimi kovalent olarak bağlanmıştır. Lipaz bağlı mikromotorlar SEM, EDX ve FTIR teknikleri ile karakterize edilmiştir. Serbest ve immobilize lipazın aktivitesi incelenmiş ve kararlılığı değerlendirilmiştir. Ayrıca, lipaz bağlı mikromotorların bir yağ damlacığını parçalama etkinliği de değerlendirilmiştir. Bulgular: Lipaz bağlı mikromotorların optimum pH'ı 8.0 ve optimum sıcaklığı 45 °C olarak bulunmuştur. Serbest lipaza göre immobilize lipazın ısıl ve depo kararlılığı yüksek bulunmuş ve defalarca kullanılabilmiştir. İmmobilize lipaz tribütirin yağ damlacığını 90 dakika sonunda %90 oranında parçalamıştır. Sonuç: Bu tezde hazırlanan lipaz bağlı mikromotorların yağ parçalama potansiyelinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, it is aimed to investigate the potential of preparation and use of micromotors containing lipase enzyme for the degradation of oils as water pollutants. Materials and Methods: In this thesis, PPy-COOH/Ni micromotors were synthesized and lipase enzyme was covalently attached to these micromotors. Lipase attached micromotors were characterized by SEM, EDX and FTIR techniques. The activity of free and immobilized lipase was examined and its stability was evaluated. In addition, the efficiency of lipase-attached micromotors to break up an oil droplet was also evaluated. Results: The optimum pH of the lipase attached micromotors was 8.0 and the optimum temperature was found to be 45 °C. Compared to free lipase, the thermal and storage stability of immobilized lipase was found to be higher and it could be used repeatedly. The immobilized lipase degradated the tributyrin oil droplet 90% after 90 minutes. Conclusion: It has been observed that the lipase attached micromotors prepared in this thesis have the potential to degradation of fat.