İlaçlara bağlı çene kemiği osteonekrozu hastalarında alveoler kemiğin panoramik radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile kalitatif ve kantitatif değerlendirilmesi
Qualitative and quantitative evaluation of alveolar bone in patients with medication-related osteonecrosis of the jaws using panoramic radiography and cone-beam computed tomography
  1. Tez No: 828521
  2. Yazar: ELİF ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ ÖNEM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: İlaçlara bağlı çene kemiği osteonekrozu (MRONJ) hastalarına ait panoramik radyografi (PR) ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılarak kalitatif ve kantitatif alveoler kemik parametrelerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır. Yöntem: PR ve KIBT görüntüleri bulunan 24 MRONJ hastası ile 22 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. MRONJ hastalarına ait PR ve KIBT görüntüleri, on kalitatif ve yedi kantitatif parametre açısından değerlendirildi. Kantitatif parametrelerin analizi için trabeküler kemikte üç ve kortikal kemikte iki ilgili bölge (ROI) kullanıldı. PR ve KIBT'nin MRONJ'un kalitatif bulgularını saptama performansı Fisher's Exact testi kullanılarak karşılaştırıldı. İki görüntüleme yönteminde de MRONJ'dan etkilenen kemik ile sağlıklı kemiğe ait kitle ortalamalarının ve ROI'lerin karşılaştırılması amacıyla bağımsız örneklem t-testi kullanıldı. MRONJ hastaları, KIBT görüntülerinde saptanan kalitatif bulgu sayılarına göre üç gruba ayrıldı ve kantitatif bulgular üç grup arasında ANOVA testi kullanılarak karşılaştırıldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate qualitative and quantitative alveolar bone parameters using panoramic radiography (PR) and cone-beam computed tomography (CBCT) images in patients with medication-related osteonecrosis of the jaw (MRONJ) and compare it with healthy controls. Methods: Twenty-four MRONJ patients and 22 healthy controls having both PR and CBCT images were included in the study. Images were evaluated for ten qualitative and seven quantitative parameters. Three regions of interest (ROIs) on trabecular bone and two ROIs on cortical bone were used for quantitative measurements. The performance of PR and CBCT for qualitative findings was compared using Fisher's Exact test. Comparison of MRONJ-affected and healthy bone as well as different ROIs regarding quantitative parameters were done using the independent samples t-test for both imaging methods. MRONJ patients were divided into three groups according to the number of qualitative findings detected on CBCT images, and the differences in quantitative findings between groups were analyzed using the ANOVA test (p0.05).