Disfonksiyonel işemesi olan bireylerde dinamik nöromüsküler stabilizasyon egzersizlerinin idrar akışına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of dynamic neuromuscular exercises on urine flow and quality of life in individuals with dysfunctional voiding
- Tez No: 828537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma kapsamında disfonksiyonel işemeli bireylerde dinamik nöromüsküler stabilizasyon (DNS) egzersizlerinin idrar akışına ve yaşam kalitesine etkisi değerlendirilmiştir. Bu deneysel çalışma, Mart 2021 ile Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde ÜroKlinik'e başvuran ve disfonksiyonel işeme tanısı almış hastalar ile yürütüldü. Çalışmaya dahil edilen 34 katılımcı, DNS egzersizlerinin uygulandığı deney ve manuel uygulamanın yapıldığı kontrol grubu olmak üzere iki gruba randomize edildi. Tüm katılımcılara, müdahale öncesinde ve sonrasında Disfonksiyonel İşeme ve İnkontinans Semptom Skorlaması (DVISS), SF-36 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Kısa Formu ve Üroflowmetri testi uygulandı. Araştırmamız sonucuna göre, DNS egzersiz grubunda yer alan katılımcıların tedavi sonrası üroflowmetri sonuçlarından cinsiyet, işenen hacim, ortalama akış hızı, düzeltilmiş akış hız ile yaşam kalitesi parametrelerinden fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, ruhsal sağlık, sosyal işlevsellik, ağrı, genel sağlık algısı ve işeme bozuklukları semptom düzeylerinin tedavi öncesine kıyasla iyileştiği; bulunmuştur (p˂0,05). Diğer değişkenler ise tedavi öncesi ve sonrası değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Diğer yandan kontrol grubunda yer alan katılımcıların tedavi sonrası üroflowmetri sonuçlarından akış hızı, ortalama akış hız ile yaşam kalitesi parametrelerinden fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, enerji/canlılık/vitalite, ruhsal sağlık, sosyal işlevsellik, ağrı, genel sağlık algısı ve işeme bozuklukları semptom skoru düzeylerinin iyileştiği bulunmuştur (p˂0,05). Diğer değişkenler ise tedavi öncesi ve sonrası değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). DNS egzersiz grubunda yer alan katılımcıların işeme bozukluğu semptom düzeyindeki azalma kontrol grubuna kıyasla daha fazladır. Diğer değişim miktarları ise gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Sonuç olarak çalışmamızda, hem DNS egzersiz yaklaşımının hem de manuel uygulamaların işeme bozukluğu semptomlarının tedavisinde etkili olabileceğini gösterilmiştir. Ancak DNS egzersiz grubunda yer alan katılımcıların işeme bozukluğu semptom düzeyindeki azalma kontrol grubuna kıyasla daha fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of dynamic neuromuscular stabilization (DNS) exercises on urinary flow and quality of life in individuals with dysfunctional voiding was evaluated. This experimental study was conducted with patients who applied to UroKlinik in Istanbul between March 2021 and June 2023 and were diagnosed with dysfunctional voiding. The 34 participants included in the study were randomized into two groups: the experimental group with DNS exercises and the control group with manual application. Dysfunctional Voiding and İncontinence Symptom Scoring (DVISS), SF-36 Quality of Life Assessment Short Form, and Uroflowmetry test were applied to all participants before and after the intervention. According to the results of our research, the post-treatment uroflowmetry results of the participants in the DNS exercise group revealed that the parameters of gender, voided volume, mean flow rate, corrected flow rate and quality of life were physical function, physical role difficulty, emotional role difficulty, mental health, social functionality, pain, general perception of health and symptom levels of voiding disorders improved compared to pre-treatment; found (p˂0.05). Other variables, on the other hand, did not show a statistically significant difference in terms of values before and after treatment (p>0.05). On the other hand, post-treatment uroflowmetry results of the participants in the control group included flow rate, mean flow rate and quality of life parameters such as physical role difficulty, emotional role difficulty, energy/vigor/vitality, mental health, social functionality, pain, general health perception, and voiding symptoms. score levels were found to have improved (p˂0.05). Other variables, on the other hand, did not show a statistically significant difference in terms of values before and after treatment (p>0.05). The decrease in the symptom level of voiding disorder of the participants in the DNS exercise group was greater than in the control group. Other amounts of change did not differ statistically significantly according to the groups (p>0.05). In conclusion, our study showed that both the DNS exercise approach and manual applications can be effective in the treatment of voiding disorder symptoms. However, the decrease in the symptom level of voiding disorder in the participants in the DNS exercise group was greater than in the control group.