Systemic risk measures based on value-at-risk
Riske maruz değer temelli sistemik risk ölçüleri
  1. Tez No: 828556
  2. Yazar: WISSAM AL ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN ARARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde sistemik risk ölçülerinin hesaplanması problemi incelenmiştir. Önerilen yöntem, birleştirici fonksiyon olarak Eisenberg-Noe modelinin takas mekanizmasını, temel risk ölçüsü olarak da riske maruz değeri kullanmaktadır. Buna karşılık gelen sistemik risk ölçüsünün örneklem ortalaması yaklaşıklaması, bir vektör eniyileme problemi çözerek hesaplanabilmektedir. Bu amaçla, bilimsel yazında yer alan ızgara algoritmasının bir varyasyonu önerilmiştir; buna göre, ızgara noktaları değerlendirilirken Pascoletti Serafini ve norm enküçükleme skalerizasyonları olarak iki tür karışık tamsayılı eniyileme problemi çözülmektedir. Algoritmanın başlangıç aşamasındaysa, ağırlıklı toplam skalerizasyonu çözülerek algoritmanın üzerinde çalışacağı bir tıkız küme elde edilmektedir. Tezde skalerizasyon problemlerinin örnekleme ortalaması yaklaşıklamalarının bu problemlerin gerçek değerlerine yakınsadığı gösterilmiştir. Ayrıca, yaklaşıklama ile hesaplanan küme değerli risk ölçüsünün gerçek küme değerli risk ölçüsüne yakınsadığı Wijsman ve Hausdorff topolojilerine göre gösterilmiştir. Bulguların uygulanabilirliğini göstermek için Bollobás tercihli iliştirme modeline göre bir finansal ağ inşa edilmiş; ayrıca, ekonomik bozulmalar aynı dağılıma sahip Pareto rassal değişkenleri olarak modellenmiştir. Hesaplanan sistemik risk ölçülerine senaryo sayısı, korelasyon katsayısı ve Bollobás ağ parametrelerinin etkisini incelemek için kapsamlı bir duyarlılık analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, senaryo sayısı ve korelasyon katsayılarının sistemik risk ölçüsüne en az düzeyde etkisi olduğunu düşündürürken Bollobás ağ parametlerinin ağ dinamiklerini ve sistemik risk düzeyini belirlemede büyük öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the problem of computing systemic set-valued risk measures. The proposed method incorporates the clearing mechanism of the Eisenberg-Noe model, used as an aggregation function, with the value-at-risk, used as the underlying risk measure. The sample-average approximation (SAA) of the corresponding set-valued systemic risk measure can be calculated by solving a vector optimization problem. For this purpose, we propose a variation of the so-called grid algorithm in which grid points are evaluated by solving certain scalar mixed-integer programming problems, namely, the Pascoletti Serafini and norm-minimizing scalarizations. At the initialization step, we solve weighted sum scalarizations to establish a compact region for the algorithm to work on. We prove the convergence of the SAA optimal values of the scalarization problems to their respective true values. Moreover, we prove the convergence of the approximated set-valued risk measure to the true set-valued risk measure in both the Wijsman and Hausdorff senses. In order to demonstrate the applicability of our findings, we construct a financial network based on the Bollobás preferential attachment model. In addition, we model the economic disruptions using identically distributed random variables with a Pareto distribution. We conduct a comprehensive sensitivity analysis to investigate the effect of the number of scenarios, correlation coefficient, and Bollobás network parameters on the systemic risk measure. The results highlight the minimal influence of the number of scenarios and correlation coefficient on the risk measure, demonstrating its stability and robustness, while shedding light on the profound significance of Bollobás network parameters in determining the network dynamics and the overall level of systemic risk.