Konya ili Meram ilçesinde kıl keçi yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliğinin incelenmesi
Investigation of sustainability for hair goat breeding in Meram district of Konya province
  1. Tez No: 828557
  2. Yazar: İBRAHİM TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Konya ili Meram ilçesinde Kıl keçisi yetiştiriciliği yapan küçükbaş hayvancılık işletmelerinin ekonomik sürdürülebilirliklerini incelemek, işletmelerde elde edilen ürünlerin değerlendirilmesi ve rasyonel bir yapı için alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. İşletmelerin pazarlama imkânları, yetiştirme teknikleri ve keçi yetiştiriciliğinin son durumu anket yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma kapsamında yapılan ön çalışmada örneklem ilçe seçilirken doğal faktörler, tarım tekniği ve küçükbaş hayvancılık açısından Konya ilini temsil edebilecek Meram ilçesi hedef olarak belirlenmiştir. Bu ilçede keçi yetiştiriciliği ile uğraşan tarım işletmeleri araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırma konusu olan Meram İlçesinde toplam 995 adet faal keçi yetiştirme işletmesi bulunmaktadır. Yetiştirici birliğine üye olabilmek için en az 25 keçi olması gerektiğinden daha az hayvana sahip işletmeler popülasyona dahil edilmemiştir. Örnekleme sonucunda 100 işletme ile anket yapılması uygun görülmüştür. Konya'nın Meram ilçesi ve çevresi sahip olduğu iklim ve bitki örtüsü nedeniyle keçi yetiştiriciliği faaliyetleri açısından keçi yetiştiriciliğine uygun ortam oluşturmaktadır. Meram ilçesinin coğrafi özellikleri dikkate alındığında keçi yetiştiriciliği işletme türleri açısından iyi bir örnekleme alanı oluşturduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre ilçede keçi yetiştiriciliğinden elde edilen gelir açısından ilk sırayı kasaplık hayvan satışlarının aldığı, ardından süt ürünleri ve çiftlik gübresi satışlarının geldiği belirlenmiştir. Mevcut keçi yetiştiriciliği sisteminin sürdürülebilirliğinin hem nitelikli damızlık temini yoluyla hayvan başına verimin artırılmasına hem de bakım ve besleme koşullarının iyileştirilmesine, çiftçilerin teknik eğitim düzeyinin yükseltilmesine ve işletmelerin sosyoekonomik durumunun iyileştirilmesine bağlı olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the economic sustainability of small ruminant breeding enterprises engaged in Hair goat breeding in the Meram District of Konya. For this purpose, in order to evaluate the products obtained in the enterprises and to determine the measures to be taken for a rational structure, the marketing opportunities of the enterprises, the breeding techniques and recent situation of goat breeding were examined by using a survey method. In the preliminary study conducted within the scope of the research, while selecting the sample region, Meram district, which can represent the province of Konya in terms of natural factors, agricultural technique and goat breeding, was determined as the target. Agricultural enterprises dealing with goat breeding in this district constituted the population of the research. There are a total of 995 active goat breeding enterprises in Meram District, which is the subject of the research. Since a minimum of 25 goats is required to become a member of the breeder association, businesses with fewer animals are not included in the population. As a result of the sampling, it was found appropriate to conduct a survey with 100 enterprises. Due to its climate and vegetation, the Meram district of Konya and its surroundings create a suitable environment for goat husbandry in terms of goat breeding activities. Considering the geographical features of Meram district, it has been observed that it constitutes a good sampling area in terms of goat breeding business types. According to the results of the research, it was determined that butchery animal sales took the first place in terms of income from goat breeding in the district, followed by dairy products and farm manure sales, respectively. It has been stated that the sustainability of the current goat husbandry system depends on increasing the yields per animal both through breeding and by improving the care and feeding conditions, increasing the technique education level of the farmers and also improving the socioeconomic status of the enterprises.