Eklemeli üretime uygun geopolimerli kompozit mürekkep tasarımı ve üç boyutlu (3B) yazıcı ile basımı
Designing geopolymer composite ink for additive manufacturing and its printing with three-dimensional (3D) printer
- Tez No: 828564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde eklemeli üretime uygun geopolimerli karışım tasarımları yapılarak elde edilen kompozit mürekkebin 3B baskısı denenmiştir. Geopolimerli karışımların oluşturulması için uçucu kül, silis dumanı, yüksek fırın cürufu, sodyum silikat (NaSiO2) ve sodyum hidroksit (NaOH) karışımı, kalker kumu ve sodyum karboksimetil selüloz (CMC) katkısı kullanılmıştır. Basılabilir karışımların tasarlanması için öncelikle farklı Ms (SiO2/Na2O) ve Na2O oranları denenmiştir. Ayrıca, farklı kür koşullarında (60oC, 38oC ve 21oC oda sıcaklığı) 3 gün kürleme işlemi yapılmıştır. Ön denemeler sonucunda farklı CMC miktarına sahip nihai 3 karışım belirlenmiştir. CMC artışıyla, numunelerin yayılma çapı değerlerinde (%14,4 ve %25), priz başlangıç (%30,9 ve %27,2) ve priz bitiş sürelerinde (%23,3 ve %21,9) CMC içermeyen karışıma göre düşüş görülmüştür. Yine CMC artışıyla viskozite, kayma gerilmesi, depolama modülü ve kompleks viskozitede artış tespit edilmiştir. Ayrıca CMC'nin artışı ile taze hal basınç dayanımının arttığı, sertleşmiş hal basınç dayanımının ise düştüğü (%10,1 ve %12,3) görülmüştür. Karışımların elde basım işlemleri şırıngalarla yapılarak basılabilirlik özellikleri gözlemlenmiştir. Son olarak 3B beton yazıcı ile baskıya uygun karışımların denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3D printing of composite ink obtained by making mixture designs with geopolymer suitable for additive manufacturing has been tried. Fly ash, silica fume, blast furnace slag, sodium silicate (NaSiO2) and sodium hydroxide (NaOH) mixture, limestone sand and sodium carboxymethyl cellulose (CMC) addmixture were used to form geopolymer mixtures. Firstly, different ratios of Ms (SiO2/Na2O) and Na2O were tried to design printable mixtures. In addition, three days of cure were carried out under different curing conditions (60oC, 38oC and 21oC room temperature). Finally, three mixtures with different CMC content were determined as a result of the preliminary trials. With the increase in CMC, it was observed that the slump-flow values of the samples (14.4% and 25%), initial setting times (30.9% and 27.2%) and final setting times (23.3% and 21.9%) decreased compared to the mixture without CMC. Again, with the increase of CMC, an increase in viscosity, shear stress, storage modulus and complex viscosity was determined. In addition, it was observed that with the increase of CMC, the fresh state compressive strength increased, while the hardened state compressive strength decreased (10.1% and 12.3%). The printability properties of the mixtures were observed by hand printing with syringes. Finally, suitable mixtures were printed with a 3D concrete printer.