Investigating the relationship between exchange rate and food prices in the West African Economic and Monetary Union states
Batı Afrı̇ka Ekonomı̇k ve Parasal Bı̇rlı̇k ülkelerı̇nde dövı̇z kuru ve gıda fı̇yatları arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 828563
  2. Yazar: DELWENDE ARTHUR KABORE
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ASAD UL ISLAM KHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gıda güvensizliği, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu ekonomiler, iç ve dış krizler sırasında sıklıkla akut yoksulluğa maruz kalmaktadır. COVID-19 salgını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgali gibi son olaylar, gelişmekte olan ekonomiler üzerinde ciddi etkileri olan dünya ekonomisini durdurmuştur. Dolayısıyla Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (WAEMU), ticaret para birimi olan ABD doları karşısında yerel para biriminin değer kaybetmesiyle daha da kötüleşen bir gıda krizi yaşamaktadır. Bu tez, CFA hareketlerinin WAEMU ülkelerindeki gıda fiyatları üzerindeki mevcut aktarım etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Ocak 2004'ten Aralık 2022'ye kadar sekiz WAEMU ülkesinde CFA frangının değer kaybetmesi (değer kazanması) ile gıda fiyatları arasındaki ilişkiyi araştırmamızı sağlayan yenilikçi bir yaklaşım benimsemektedir. NARDL sonuçları, döviz kuru hareketleri ile gıda fiyatları arasında asimetrik ve doğrusal olmayan bir bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır. Tüm WAEMU ülkelerinde değer kazanma ve kaybetme gıda fiyatlarını farklı şekilde etkilemektedir. Döviz kurunun kısa vadede değer kazanmasının gıda maliyetleri üzerinde önemli bir etkisi yoktur; ancak yerel para biriminin değer kaybetmesi Benin, Burkina Faso, Gine Bissau, Mali, Nijer ve Togo'da gıda fiyatlarını olumlu yönde etkilemektedir. CFA frangının uzun vadede değer kaybetmesi tüm CFA bölgesi ülkeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Buna karşılık, CFA frangının değer kazanması Benin, Fildişi Sahili ve Nijer'de gıda fiyatları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle politika önerisi, birliğin para politikasını geliştirirken asimetrik ilişkiyi dikkate almak, gıda işleme ve depolama firmalarının finansmanını kolaylaştıran politikalar benimsemek ve ortak pazarda rekabetçi yerel ürünleri teşvik etmek ve desteklemektir.
Özet (Çeviri)
Food insecurity constitutes a significant obstacle to growth in developing nations. These economies are frequently exposed to acute poverty during internal and foreign crises. Recent events, such as the COVID-19 pandemic and Russia's invasion of Ukraine, have stopped the world economy, with severe effects on developing economies. Thus, the West African Economic and Monetary Union (WAEMU) is experiencing a food crisis, exacerbated by the local currency depreciation as opposed to the trading currency, the US dollar. This thesis is intended to examine the existing transmission effects of the CFA movements on food prices in the WAEMU nations. The study adopts an innovative approach that enables us to investigate the relationship between the depreciation (appreciation) of the CFA franc with that of food prices in the eight WAEMU countries from January 2004 to December 2022. The NARDL results reveal an asymmetric and nonlinear connection between the exchange rate movements and food prices. Appreciations and depreciations affect food prices differently in all WAEMU countries. An appreciation of the exchange rate in the short term has no substantial effect on food costs; however, the local currency depreciation influence positively food prices in Benin, Burkina Faso, Guinea Bissau, Mali, Niger, and Togo. A depreciation of the CFA franc in the long term has a positive impact on all CFA zone nations. In contrast, the CFA franc appreciation has a negative effect on food prices in Benin, Côte d'Ivoire, and Niger. Therefore, the policy recommendation is to regard the asymmetrical relationship in improving the monetary policy of the union, adopt policies that facilitate the financing of food processing and storage firms, and promote and support competitive local products in the common market.