Elit erkek ve kadın güreşçilerin spor yaralanma türlerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of different variables in sports injuries of elite male and female wrestlers
  1. Tez No: 828565
  2. Yazar: EMİRHAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de bulunan elit kadın ve erkek güreşçilerin birçok faktöre göre spor yaralanma bölgeleri, sebepleri, yaralanma tipi gibi bilgilerin ölçülmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli uygulanmış olup çalışma grubunu aktif elit erkek ve kadın güreş sporcuları oluşturmuştur. Veriler katılımcılardan erişebilirlik, maliyet gibi unsurlar göz önünde bulundurularak Google Drive (Google Form) aracılığıyla toplanmış ve araştırmaya katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Araştırmada serbest stil 54, grekoromen stil 56 ve kadın güreşçi 59 olmak üzere toplamda 169 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan anket formunda ilk 18 soru kişisel bilgiler kısmını oluştururken, 13 soru yaralanma-sakatlanma ile ilgili soruları içermektedir. Toplanan veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure information related to the sports injury areas, causes, and types of injuries among elite male and female wrestlers in Turkey. A descriptive survey model was employed in the study. The study group consisted of active elite male and female wrestling athletes. Data were collected from participants through Google Drive (Google Form) considering factors like accessibility and cost, and participation in the research was based on voluntary participation. A total of 169 participants were reached, comprising 54 in freestyle wrestling, 56 in Greco-Roman wrestling, and 59 female wrestlers. The survey form used in the study was created by the researcher. The initial 18 questions mostly pertain to personal information, while the subsequent 13 questions focus on injury-related queries. Collected data were analyzed using SPSS 25.0 software package.