Sakroiliak eklem disfonksiyonu olan hastaların tedavisinde manuel terapi ve sakroiliak eklem enjeksiyonunun etkinliği
Effectiveness of manual therapy and sacroiliac joint injection in the treatment of patients with sacroiliac joint dysfunction
  1. Tez No: 828573
  2. Yazar: AHMET ONUR ÇAKIRYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMÜT GÜZELKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Sakroiliak eklem disfonksiyonu (SİED) bel ağrılı hastaların önemli bir kısmını ilgilendiren yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Tedavide belli bir algoritma bulunmamakla beraber tedavi seçeneklerini karşılaştıran çalışmalar konusunda literatürde eksikler bulunmaktadır. Amacımız SİED tedavisinde manuel tedavi (MT) ve kortikosteroid enjeksiyonu tedavilerinin hastaların ağrı, dizabilite düzeylerine ve fizik muayene bulgularına olan etkilerini incelemek ve karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre 30 hasta çalışmaya dahil edildi. 15 hasta MT grubuna, 15 hasta da enjeksiyon grubuna olacak şekilde randomizasyon yapıldı. MT grubundaki hastalara haftada 1 seans olmak üzere 5 seans MT uygulandı. Enjeksiyon grubundaki hastalara ise floroskopi eşliğinde tek seans sakroiliak ekleme kortikosteroid ve lokal anestezik enjeksiyonu yapıldı. Her iki gruba sakroiliak ekleme ve lomber bölgeye yönelik ev egzersiz programı verildi. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. ayda Numerik Derecelendirme Ölçeği (NRS), Oswestry dizabilite indeksi (ODİ) ve tedavi başarısı oranı ile değerlendirildi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ay ve 3. ayda da sakroiliak provokasyon testleri (SİPT) ve sakroiliak mobilite testleri (SİMT) ile değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Sacroiliac joint dysfunction (SIJD) is a disease that affects a significant portion of patients with low back pain and negatively affects their quality of life. Although there is no specific algorithm for treatment, there are lack of evidence in the literature regarding studies comparing treatment options. Our aim is to examine and compare the effects of manual therapy (MT) and corticosteroid injection treatments on patients' pain, disability levels and physical examination findings in the treatment of SIJD. Materials and methods: Thirty patients were included in the study according to inclusion and exclusion criteria. Randomization was performed as 15 patients in the MT group and 15 patients in the injection group. Patients in the MT group received total 5 sessions of MT, once a week. In the injection group, a single session of corticosteroid and local anesthetic injection was applied to the sacroiliac joint under fluoroscopy. Both groups were given a home exercise program for the sacroiliac joint and lumbar region. Patients were evaluated with Numeric Rating Scale (NRS), Oswestry Disability Index (ODI) and treatment success rate before treatment and at 1 month, 3 months, and 6 months after treatment. Sacroiliac provocation tests (SIPT) and sacroiliac mobility tests (SIMT) results were evaluated before treatment and at the 1month and 3 months after the treatment.